fbpx

Zawieszenie zwolnień z powodu absencji chorobowej

16 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Proponowane zmiany

Projekt zakłada dodanie do ustawy o COVID-19 nowego przepisu, który uniemożliwia pracodawcy zwolnienia pracownika z powodu jego absencji chorobowej w trakcie pandemii koronawirusa.

Na gruncie obowiązujących przepisów w Kodeksie pracy cały czas obowiązuje zapis, który umożliwia pracodawcy zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej absencji chorobowej.

Art.  53 § 1 brzmi następująco:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Według powyższego przepisu, po upływie okresów ochronnych, których długość uzależniona jest od stażu pracy, pracodawca może zwolnić pracownika.

Klub parlamentarny Lewicy chce za pomocą nowelizacji wzmocnić pozycję pracowników chce naprawić tę sytuację i proponuje dostosowanie Kodeksu pracy do czasu pandemii COVID-19 poprzez zawieszenie zwolnień z powodu absencji chorobowej w czasie pandemii.

Posłowie proponują również:

  • 100%  wynagrodzenia na „chorobowym”,
  • do 3 dni L4 na podstawie oświadczenia pracownika.

Zdaniem posłów Lewicy, proponowane zmiany mają nie tylko na celu ochronę praw pracowniczych, ale także spowolnienie tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Często bowiem zdarza się tak, że pracownicy w obawie przed zwolnieniem na podstawie ww. artykułu stawiają się w zakładzie pracy, pomimo występowania u nich objawów chorobowych, tym samym stanowiąc zagrożenie dla otoczenia.

„Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby osoby chore zostawały w domu”. Nie może być tak, że pracownicy i pracownice są za chorobę, za pandemię karani” – powiedziała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Proponowane zmiany nie zostały poddane konsultacjom społecznym. Według projektu nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jeśli ustawodawca jest taki opiekuńczy to może dla wyrównania przywilejów za czas nieprzerwanego zwolnienia mógłby wprowadzić zasadę proporcjonalnego pomniejszenia urlopu za czas długotrwałej choroby, takie WIN-WIN? 

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!