fbpx

Czy pracodawcy mogą namawiać pracowników do szczepień?

21 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami rządu szczepienia w zakładach pracy mają ruszyć w połowie maja. Do szczepień będą mogli przystąpić wszyscy chętni bez względu na wiek i rodzaj zatrudnienia. Dodatkowo, pracodawcy będą mogli również podać szczepionki członkom rodzin pracowników.

Rząd zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu będą dostępne wzory dokumentów, jakie pracodawca powinien podpisać z pracownikiem przed szczepieniem.

Jednak jak wynika z badań Uniwersytetu Warszawskiego oraz ośrodka Grape dot. nastawienia Polaków do szczepień przeciwko koronawirusowi, tylko ok. 50-60% Polaków planuje się zaszczepić. Oznacza to, że jesteśmy jednym z najbardziej niechętnych państw do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

Więcej o szczepieniach w zakładach pracy pisaliśmy tutaj: Szczepienia w zakładach pracy.

Czy pracodawca może wymagać szczepienia od pracowników?

Pracodawcy są zobowiązani, aby chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zgodnie z art. 207 Kodeksu Pracy, jednak należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia na COVID-19 są całkowicie dobrowolne, więc pracodawcy nie mogą ich wymagać.

Zgodnie z par. 16 pkt. 2 Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki oraz zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych, wirus Sars-Cov-2 nie jest wymieniony jako szkodliwy czynnik biologiczny.

Podsumowując, pracodawca może zachęcać i prowadzić akcje informacyjne dot. szczepień przeciw COVID-19 w zakładzie pracy, jednak w związku z tym, że w prawie pracy nie ma przepisu zobowiązującego pracownika do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, odmowa szczepienia nie jest  naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Źródło: https://grape.org.pl/news/jak-nie-przekonywac-polakow-do-szczepien

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!