fbpx

Kontrole PIP w pierwszym kwartale 2021 r.

22 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Państwowa Inspekcja Pracy ma na celu sprawowanie nadzoru oraz kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, szczególnie w zakresie przepisów BHP oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Zakres działalności tej instytucji określa Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy.

W I kwartale 2021 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła prawie 6,4 tys. kontroli czyli o prawie 60 % mniej niż w analogicznym okresie 2020 r., kiedy to inspektorzy PIP przeprowadzili 15 tys. kontroli. Zdecydowanie mniejsza liczba kontroli była spowodowana obecną sytuacją epidemiologiczną, która powodowała, że inspektorzy powstrzymywali się od czynności kontrolnych.  Kontrole zostały wznowione od 25 stycznia 2021 r. i od tego czasu inspektorzy PIP wydali 18,8 tys. decyzji, z czego najwięcej czyli aż 18,2 tys. dotyczyło naruszenia przepisów i zasad BHP, a w szczególności niezapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy poprzez niewłaściwą organizację pracy. W 600 przypadkach ustalono nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzenia.

W jaki sposób odbywają się kontrole?

Od początku 2021 r. w związku z trwającą pandemią COVID-19 i przedłużającym się, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, okresem pracy zdalnej w urzędach administracji inspektorzy pracy rozpoczęli kontrole:

w sposób zdalny tj. za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej,

w sposób hybrydowy, łączący elementy kontroli zdalnych i kontroli bezpośrednich, tj. za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej, a pozostała część czynności kontrolnych wykonywana będzie w sposób bezpośredni, czyli w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych kontrolowanego.

Pracodawca może nie wyrazić zgody na wykonanie czynności kontrolnych w sposób zdalny i takich sytuacjach inspektor pracy przeprowadza kontrolę w siedzibie podmiotu kontrolowanego.

Co obecnie kontroluje PIP?

Obecnie czynności kontrolne inspektorów skupiają się na:

  • zweryfikowaniu skarg, które wpłynęły do PIP w poprzednim roku,
  • sprawdzeniu przestrzegania przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy,
  • zweryfikowaniu procedur związanych z wprowadzeniem pracy zdalnej,
  • sprawdzeniu działań podjętych w celu zapewnienia zatrudnionym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie epidemii Sars-Cov-19,
  • zweryfikowaniu legalności zatrudnienia.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!