fbpx

Monitoring poczty służbowej pracownika

27 kwietnia 2021
Czy możemy zamontować monitoring w firmie? Czy nie naruszymy tym dóbr osobistych pracownika?

Bez względu na to czy praca jest wykonywana w siedzibie firmy, w domu w trybie zdalnym czy w formie telepracy, pracodawca ma prawo do monitorowania służbowej poczty elektronicznej każdego pracownika przy spełnieniu określonych warunków.

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może wprowadzić kontrolę służbowej poczty elektronicznej pracownika w sytuacji, gdy jest to niezbędne, aby zapewnić i umożliwić pełne wykorzystanie czasu pracy pracowników oraz aby określić właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikom narzędzi pracy.

Informacje o monitoringu poczty elektronicznej powinny zostać przekazane przez pracodawcę w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy – mogą być zawarte w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy lub w przypadku mniejszych pracodawców mogą być przekazane poprzez obwieszczenie na tablicy ogłoszeń lub mailowo.

Konieczne jest, aby minimum dwa tygodnie przed uruchomieniem monitoringu poinformować pracowników w jakim celu, w jakim zakresie i w jaki sposób będzie stosowany monitoring.

W przypadku nowo zatrudnionych pracowników, informację o stosowaniu monitoringu służbowej poczty należy przekazać w formie pisemnej przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Jeżeli pracownicy nie zostaną poinformowani o stosowaniu monitoringu poczty elektronicznej w odpowiedni sposób mogą złożyć skargę do UODO w związku z naruszeniem ich dóbr osobistych.

Należy również pamiętać, że monitoring poczty elektronicznej nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownika (art. 22(3) KP), dlatego wskazane jest, aby pouczyć pracowników aby nie wykorzystywali służbowych adresów mailowych do prywatnych korespondencji.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!