fbpx

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

29 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, jednak obecnie nie każdy ma prawo do bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – każda osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. osoba zatrudniona na umowę o pracę lub zlecenie, osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, emeryt, rencista, bezrobotny zgłoszony do Urzędu Pracy) lub jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej i została zgłoszona do ubezpieczenia ma prawo do świadczeń zdrowotnych obejmujących wszelkie czynności służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia.

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje rewolucyjny projekt w myśl którego każda osoba (bez zatrudnienia czy emerytury) będzie miała prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Przede wszystkim projekt zakłada, że każdy bezrobotny bez konieczności rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy będzie miał prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba, która będzie chciała skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej będzie musiała wypełnić jedynie elektroniczny wniosek poprzez system ZUS PUE lub udać się z tradycyjnym wnioskiem do oddziału ZUS.

Obecnie projekt jest na wczesnym etapie konsultacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli jednak powyższe zmiany zostaną wprowadzone, każdy Polak będzie miał prawo do państwowej opieki zdrowotnej jedynie na podstawie wniosku do ZUS.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!