fbpx

Kondycja psychiczna pracowników

4 maja 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Obciążenie obowiązkami służbowymi, izolacja spowodowana pandemią i życie w ciągłym stresie negatywnie odbiły się na zdrowiu psychicznym pracowników w minionym roku.

Statystyki ZUS pokazują bardzo trudną sytuację pracowników. W 2020 r. lekarze wystawili ponad 245 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zaświadczenia o niezdolności do pracy związane z kondycją psychiczną pracowników stanowiły 10,8 proc. wszystkich wystawionych zwolnień. W stosunku do roku 2019 r., wzrost liczby zaświadczeń z tego tytułu wzrósł aż o 25,3 proc.

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich były:

  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne,
  • epizod depresyjny,
  • inne zaburzenia lękowe.

Według Instytutu Gallupa pracujemy coraz więcej – średni czas pracy wydłuża się z 40-godzinnego tygodnia pracy do 47 godzin, co powoduje, że pracownicy czują się przemęczeni i wypaleni. Badania dowodzą, że wysoki poziom stresu w pracy i niski poziom równowagi między pracą a życiem prywatnym powoduje pogarszający się z roku na rok stan psychiczny pracowników. Zaburzenia zdrowia psychicznego wpływają na zmniejszone zaangażowanie w wykonywane obowiązki, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszonej wydajności i wzrostu absencji chorobowych.

Kondycja psychiczna pracowników ma realny wpływ na spadek ich efektywności i niższą jakość wykonywanych usług, dlatego tak istotne jest aby pracodawcy zadbali o zdrowie psychiczne pracowników. Kluczową rolę odgrywa tu zrozumienie ich potrzeb i zaoferowanie psychologicznego wsparcia. Wsparcie pracowników może przybrać formę osobistych spotkań, konsultacji on-line lub rozmowy telefonicznej z psychologiem, lekarzem-psychiatrą lub psychoterapeutą.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!