fbpx

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy

11 maja 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem, który pozwala na legalne zatrudnienia cudzoziemców z 6 państw w ciągu zaledwie 7 dni.

Cudzoziemcy, którzy są obywatelami państw określonymi w par. 2 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli w Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą skorzystać z tzw. procedury świadczeniowej, która pozwala na zatrudnienie cudzoziemców z ww. krajów na maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Procedura oświadczeniowa

Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca spoza Unii Europejskiej składa w powiatowym urzędzie pracy (PUP) oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla wskazanej osoby określając:

  • dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
  • dane cudzoziemca (imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, etc.),
  • dane dotyczące oferowanej pracy (nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, datę rozpoczęcia pracy, okres wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy oraz wysokość wynagrodzenia brutto).

Po wniesieniu opłaty w wysokości 30 zł i złożeniu poprawnie wypełnionego oświadczenia wraz z niezbędnymi załącznikami oświadczenie o powierzeniu wykonywani pracy jest wpisywane do ewidencji oświadczeń w ciągu 7 dni roboczych.

Ważne!
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy nie jest wystarczające do legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi również legalnie przebywać na terytorium RP np. w ruchu bezwizowym, na podstawie odpowiedniej wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy.

W przypadku, gdy cudzoziemiec przebywa poza Polską, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem umożliwiającym staranie się o wydanie wizy pracowniczej w polskiej placówce dyplomatycznej w celu wykonywania pracy w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec przebywa już legalnie w Polsce może rozpocząć pracę określoną w oświadczeniu.

Pracodawca jest zobowiązany poinformować urząd o podjęciu przez cudzoziemca pracy na podstawie oświadczenia najpóźniej w pierwszym dniu pracy obcokrajowca. Jeżeli cudzoziemiec nie rozpocznie pracy  w terminie wskazanym w oświadczeniu pracodawca ma 7 dni na poinformowanie o tym urzędu.

Ważność oświadczeń w czasie epidemii

Ważność oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy (wpisanych do ewidencji oświadczeń), których koniec przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2), zostaje przedłużona do 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Oznacza to, że w obecnej sytuacji cudzoziemiec może dalej wykonywać pracę określoną oświadczeniem na rzecz podmiotu, który złożył oświadczenie przez okres dłuższy niż 6 miesięcy (art. 15zzq. ust 3 ustawy  z dnia 31 marca 2020 r.  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!