fbpx

Coroczna informacja o poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

17 maja 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Jedną z przyczyn nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn jest brak przejrzystości wynagrodzeń, co w konsekwencji wpływa na obniżoną jakość życia kobiet i ryzyko ubóstwa w wieku emerytalnym.

Według danych GUS kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 % mniej niż mężczyźni, a ich emerytura jest średnio o 30% niższa niż mężczyzn.

W Unii Europejskiej

Aby wzmocnić przepisy o równości wynagrodzeń, Komisja Europejska przedstawiła 4 marca 2021 r. dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, w której określono zasady jakie należy wdrożyć w przedsiębiorstwach, aby zniwelować lukę płacową. W ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy mają być zobowiązani do:

  • wskazywania w ogłoszeniach o pracę proponowanej wysokości wynagrodzenia,
  • informowania o poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o tej samej wartości,
  • składania co roku sprawozdania dotyczącego zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć (ten obowiązek będzie dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób).

W kolejnym etapie legislacyjnym projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego.

A w Polsce?

Do Sejmu został złożony projekt ustawy o ograniczaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Celem tej inicjatywy jest zmniejszenie różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn.

Zgodnie z projektem, wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników będą zobowiązani do monitoringu i corocznego informowania Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o procentowej różnicy w poziomie płac kobiet i mężczyzn.

Firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników będą mogły przesyłać takie informacje do resortu pracy dobrowolnie. Jeżeli w złożonych dokumentach zostaną wykazane różnice w poziomie wynagrodzeń na rzecz którejkolwiek płci, pracodawca będzie musiał przedstawić wyjaśnienia, wnioski oraz plan naprawczy, który określi w jaki sposób zamierza zlikwidować te różnice.

Projekt ma wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r. Obecnie został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego, Biura Analiz Sejmowych oraz konsultacji.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!