fbpx

Zjawisko anomii pracowniczej

8 czerwca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Słowo „anomia” pochodzi z języka greckiego i oznacza „bezprawie”. Anomia oznacza zatracenie lub zanik norm społecznych, które prowadzą do zachowań o charakterze dewiacyjnym.

Jako pierwszy „anomię społeczną” zdefiniował socjolog Émile Durkheim określając ją jako sytuację, w której osoba traci możliwość odróżniania dobra od zła w odniesieniu do społeczeństwa. W psychologii anomia to popadnięcie w egoizm i brak poczucia odpowiedzialności przed instytucjami i osobami.

Obecnie najbardziej powszechnym przykładem takiego zachowania jest anomia pracownicza, która polega na oszukiwaniu pracodawcy poprzez:

  • czas pracy (udawanie, że się wykonuje obowiązki służbowe podczas gdy pracownik załatwia prywatne sprawy lub nie pracuje korzystając z mediów społecznościowych),
  • pieniądze (przyjmowanie prezentów od klientów, które są niezgodne z regulaminem i polityką firmy lub poprzez nieprawidłowe rozliczanie delegacji),
  • towary (przywłaszczenie mienia pracodawcy poprzez wykorzystywanie służbowego sprzętu do prywatnych celów).

W takich sytuacjach pracodawca ma prawo do karania pracownika poprzez upomnienie, naganę lub karę pieniężną. Jeżeli zachowania anomijne pojawiają się regularnie mogą być potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2007 r., I PK 5/07 kiedy pracownik bez zgody pracodawcy w godzinach przeznaczonych na pracę wykonuje inne czynności to może to zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!