fbpx

Bonusy dla zaszczepionych pracowników – stanowisko PIP

15 czerwca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-Cov-2, coraz więcej firm decyduje się na przyznanie bonusów finansowych oraz dni wolnych dla pracowników, którzy zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19. Czy takie działanie jest zgodne z Kodeksem Pracy?

Zgodnie z  art. 113 Kodeksu pracy jakakolwiek bezpośrednia czy pośrednia dyskryminacja w miejscu pracy jest niedopuszczalna. Jednocześnie, na podstawie art. 18(3)a par. 1 kodeksu pracy:

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” co oznacza, że jakiekolwiek nierówne traktowanie niewymienione w Kodeksie pracy można zaklasyfikować jako dyskryminację.

Stanowisko PIP

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że przyznawanie dodatkowego dnia wolnego dla osób, które zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19 nie narusza przepisów o równym traktowaniu.

Departament prawny Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników dobrowolnym szczepieniom przeciw COVID-19 i przyznaje, że pracodawcy mogą zachęcać pracowników do poddania się szczepieniom, w szczególności organizując punkty szczepień w zakładach pracy lub przyznając pracownikom dodatkowy dzień wolny na szczepienie.

Państwowa Inspekcja Pracy nie wypowiedziała się jednak jednoznacznie w kwestii wypłat gratyfikacji finansowanej z tytułu zaszczepienia się, jednak przypomniała, że Pracodawcy muszą przestrzegać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Wielu ekspertów ds. prawa pracy uważa, że niezaszczepieni pracownicy mogą domagać się roszczeń finansowych od pracodawcy, ponieważ szczepienia są nieobowiązkowe.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!