fbpx

Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy?

22 czerwca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
17 czerwca 2021 r. została zaprezentowana Strategia Demograficzna 2040, w ramach której Rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w Kodeksie Pracy.

Pakiet zmian przewiduje rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, aby zwiększyć dzietność w Polsce i ułatwić rodzicom godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych  poprzez:

 • zwiększenie stabilności zatrudnienia rodziców,
  • ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nie przekraczający 15 miesięcy,
 • ochronę przed zwolnieniem dla obojga rodziców,
  • objęcie matek ochroną do 12 miesięcy po ich powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy),
  • wprowadzenie ochrony dla ojców w ciągu 1. roku życia dziecka przy czym dla małżeństw ochrona ma obowiązywać od momentu zajścia żony w ciążę,
 • wprowadzenia elastycznych form zatrudnienia dla rodziców,
  • gwarancję elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 np. praca zdalna, hybrydowa lub elastyczny czas pracy – wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy,
  • gwarancja pracy w obniżonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
  • gwarancja, że różne elastyczne formy mogą być stosowane równocześnie w zależności od charakteru wykonywanej pracy.

Proponowane rozwiązania nowej polityki demograficznej mają w najbliższym czasie zostać skierowane do konsultacji.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!