fbpx

Skrócony tydzień pracy – krótkotrwała moda, czy realny trend?

9 lipca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Głośno jest ostatnio o wnioskach z eksperymentu, na który zdecydowała się Islandia. Wybrana grupa ludzi pracowała tam w zmniejszonym wymiarze godzin: 35-36 h tygodniowo. Dotyczyło to przedsiębiorstw z sektora publicznego: przedszkoli, urzędów, dostawców usług społecznych i szpitali. Łącznie w 2 turach (lata 2014-2019 i 2017-2019) wzięło udział ponad 2500 osób, co stanowi ok. 1% pracowników w wieku produkcyjnym całej Islandii.

Najbardziej spektakularne są uzyskane wyniki. Po ewaluacji, badacze z think-thanku ALDA doszli do wniosków, że wydajność w większości miejsc pracy pozostała taka sama lub nawet uległa niewielkiej poprawie. Ponadto okazało się, co nie jest bez znaczenia w dobie obciążeń psychicznych w wyniku lockdownu, że wzrósł znacząco dobrostan pracowników. Szczególnie podkreślano poprawę takich wskaźników jak: równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, poziom stresu (niższy), wypalenie zawodowe (niższe), co miało przełożenie na ogólną kondycję zdrowotną uczestników eksperymentu. Trzeba dodać, że obniżenie wymiaru czasu pracy nie wiązało się z obniżką wynagrodzenia.

Do programu dołączają kolejne kraje

Podobny projekt ruszy już jesienią tego roku w Hiszpanii. Ma objąć 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki. Rząd w Madrycie chce obserwować, jakie efekty wywoła to w gospodarce. Program będzie wspierany z budżetu, ponieważ skrócenie czasu pracy nie może wiązać się z obniżką pensji. Założenia mówią, że w pierwszym roku koszty projektu będą pokryte przez rząd w 100%. W następnym roku dotacje wyniosą 50%, a w ostatnim, trzecim roku 33%. Ogólnie rząd hiszpański zamierza przeznaczyć na program 50 mln EUR. Rozwiązanie to pozostaje opcją dla pracodawców, nie stanowi regulacji systemowej norm czasu pracy.

W kontekście Hiszpanii trzeba dodać, że eksperyment ten wychodzi naprzeciw bardzo kiepskiej sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Stopa bezrobocia jest tam wyższa o połowę od unijnej średniej i wynosi ok. 16%. Jeszcze gorzej jest wśród młodych ludzi, gdzie wskaźnik ten sięga poziomu 40%.

Jak jest w sektorze prywatnym?

Ze skróconym czasem pracy eksperymentują także firmy prywatne, w tym duże koncerny. Tam jednak odbywa się to na zasadzie pilotażu na stosunkowo niewielkiej próbce pracowników. Jeden z takich eksperymentów ma za sobą Microsoft. W Japońskim oddziale giganta już w roku 2019 ponad 2000 pracowników otrzymało pięć wolnych piątków. Zdecydowano się nie obniżać im wynagrodzenia ani redukować liczby dni urlopu wypoczynkowego. Eksperyment okazał się sukcesem, zwiększył produktywność niemal o 40% i znacząco wpłynął na poprawę satysfakcji pracowników. Zwracano również uwagę na to, że zanotowano obniżkę kosztów zużytej energii na poziomie 23% oraz zmniejszenie drukowanych stron niemal o 60%.

Trzeba jednak dodać, że u podstaw tego eksperymentu leżą kulturowe przyzwyczajenia Japończyków. Jak wykazywały badania dosyć powszechny jest tam trend do pracy w godzinach nadliczbowych. Niektóre opracowania wspominały o nawet 80 godzinach nadliczbowych w miesiącu przypadających na 1 pracownika. Japońskie ramię koncernu z Redmont, postanowiło więc po prostu zadziałać prewencyjnie i edukować swoich pracowników w kierunku właściwego odpoczywania i zachowania należnego balansu praca-życie.

W grudniu 2019 podobne rozwiązanie zdecydował się wprowadzić Unilever w swoim Nowozelandzkim oddziale. Łącznie ponad 80 pracowników mogło zdecydować, w które z czterech dni tygodnia (przez okres 1 roku) chcą pracować. Eksperyment miał nadzorować Uniwersytet z Sydney, jednak pandemia i związany z nią lockdown prawdopodobnie będą miały duży wpływ na ostateczne wnioski.

Jakie mogą być negatywne strony skrócenia czasu pracy?

Większa liczba dni wolnych od pracy może skutkować zwiększeniem liczby godzin pracy w ciągu dnia. Po prostu pracę, którą wykonywało się w 5 dni, trzeba zrobić w 4. W firmach, gdzie organizacja pracy i wydajność nie są na najwyższym poziomie może to rodzić dodatkowe problemy. 4-dniowy tydzień pracy będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, wymagającym zmiany myślenia. Najlepiej zniosą go zapewne organizacje uporządkowane oraz te pracujące w oparciu o zwinne systemy zarządzania. Dość powiedzieć, że z nadchodzących, głownie zza oceanu, informacji wynika, że skróceniem czasu pracy są zainteresowane głównie firmy z sektora nowych technologii i start-upy.

Z drugiej strony, co podkreślają eksperymentatorzy z Islandii, dłuższy weekend oznacza więcej czasu poświęconego dla rodziny, czy własnego hobby. To znacząco przekłada się na redukcję stresu i jest profilaktyką przeciwko wypaleniu zawodowemu.

Na rynek pracy wchodzą młodsze pokolenia, które cenią sobie swój własny czas. Wolą pracować krócej i mieć więcej czasu dla siebie, nawet jeśli wiązałoby się to z uzyskanie niższego wynagrodzenia.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!