fbpx

Urlop rodzinny

15 lipca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
1 czerwca 2021 r. posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzający nowy rodzaj urlopu – urlop rodzinny (druk nr 1321).

Projekt ustawy wprowadza możliwość skorzystania z urlopu rodzinnego w maksymalnym wymiarze 12 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny jeżeli wymaga tego jego stan zdrowia. Za najbliższego członka rodziny uznaje się:

  • wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków),
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów,
  • zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków),
  • rodzeństwo,
  • męża,
  • żonę,
  • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.

Projekt ustawy zakłada, że z urlopu rodzinnego będą mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy (wliczając w to również zatrudnienie u poprzednich pracodawców).

Urlop rodzinny ma być udzielany na pisemny wniosek pracownika złożony minimum 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Z urlopu będzie można skorzystać w całości lub podzielić go na 4 części. Co więcej, pracownik będzie mógł zrezygnować z urlopu rodzinnego – za zgodą pracodawcy w każdym czasie lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Po zakończeniu urlopu rodzinnego pracodawca będzie zobowiązany do dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi przed urlopem.

Za czas przebywania na urlopie rodzinnym przysługiwać będzie świadczenie pieniężne wypłacane z FUS przez ZUS w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!