fbpx

Komu przysługuje dodatkowy urlop?

19 lipca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni. Jednak są grupy zawodowe, których urlop może być wydłużony od 5 do 12 dni rocznie.

Z możliwości dodatkowego urlopu mogą skorzystać:

Nauczyciele

Nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze ferii szkolnych zimowych i letnich. Urlop ten musi być wykorzystany w czasie ich trwania. Nauczyciele akademiccy mają do wykorzystania 36 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, przy czym urlop musi być wykorzystany w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych (art. 64 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 – Karta Nauczyciela).

Policjanci

Wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby wynosi 5 dni roboczych – dla mających 15-letni staż służby, 9 dni roboczych – dla mających 20-letni staż służby, 13 dni roboczych – dla mających 25-letni staż służby (par. 10 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 19 września 2014 r. w sprawie urlopów policjantów).

Sędziowie i prokuratorzy

Sędziom oraz prokuratorom należy się w każdym roku urlop dodatkowy w wymiarze 6 dni po 10 latach pracy oraz 12 dni po 15 latach pracy (art. 119 ustawy z dn. 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze).

Pracownicy socjalni

Pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz gdy do ich obowiązków należy praca socjalna i przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych po przepracowaniu pełnych 5 lat nabywają prawo do dodatkowego 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na 2 lata (art. 121 pkt 3 ustawy z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).

Urzędnicy służby cywilnej

Pracownicy służby cywilnej po 5 latach pracy otrzymują 1 dzień urlopu za każdy kolejny przepracowany rok. Taki wzrost następuje do momentu osiągnięcia 12 dni dodatkowego urlopu (art. 105 ustawy z dn. 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej).

Komu jeszcze przysługuje dodatkowy urlop?

  • osobom posiadającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności,
  • weteranom wojennym,
  • pracownikom Najwyżej Izby Kontroli,
  • radcom Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,
  • żołnierzom.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!