fbpx

HR-owe koło ratunkowe: Kłopotliwy okres wypowiedzenia

20 lipca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Zapraszamy na nowy cykl artykułów HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Witam Pani Moniko, cenię sobie Pani wiedzę i doświadczenie. Mam prośbę czy może Pani potwierdzić moje przekonanie odnośnie wypowiedzenia umowy?

Pracownik złożył 14 lipca wypowiedzenie z zachowaniem 2 tyg. Ze skutkiem na dzień 31.07. Umowa od 01.02.2021 na czas określony do 31.01.2022. Wedle mej opinii dokładnie 31 ma przepracowane co najmniej 6 miesięcy, jako ze okres wypowiedzenia wlicza się do stażu zatrudnienia. A zatem obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31.08? Czy tak? Kalkulator kadrowy.pl wskazuje 2 tyg  czym pracownik się broni. Ja natomiast bronię się przepisem, że ma co najmniej tego 31.07 – 6 miesięcy ..słyszę ze 01.08 miałaby 6.

Odpowiedź:

Pracownika obowiązuje 1-miesieczny okres wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się 31 sierpnia.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj!

Jak liczyć staż pracy?

Przy liczeniu stażu pracy zastosowania nie znajdą przepisy ogólne Kodeksu Cywilnego, tak więc pracownik, który rozpoczął pracę 1 stycznia będzie posiadał miesięczny staż pracy już 31 stycznia tego samego roku, z kolei roczny staż 31 grudnia tego samego roku.

Co zaliczamy od stażu pracy na potrzeby liczenia okresu wypowiedzenia?

Zaliczamy tylko zakładowy staż pracy – staż pracy u danego pracodawcy co stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. o sygnaturze akt. III PZP 20/02. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie 231 KP lub nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Dzienny:
Okres liczony w dniach zaczyna płynąć następnego dnia po wręczeniu wypowiedzenia.

Tygodniowy:
Zaczyna płynąć od niedzieli w tygodniu w którym wręczone zostało wypowiedzenie. Kończyć się zawsze w sobotę.

Miesięczny:
Zaczyna płynąć w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie, kończy się zawsze ostatniego dnia miesiąca.

Dlaczego?

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 grudnia 1996 roku o sygnaturze akt I PKN 47/96 stwierdził, że ogólne zasady liczenia terminów z Kodeksu Cywilnego nie mają zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych.

Czy okres wypowiedzenia zalicza się do stażu pracy?

Tak, stwierdził to Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 11 maja 1999 r. o sygnaturze akt I PKN 34/99.

Co z tego wynika?

Okres wypowiedzenia może zostać wydłużony w trakcie swojego trwania, jeśli podczas niego posiadany staż pracy będzie uprawniał do dłuższego okresu wypowiedzenia.

Czym jest termin wypowiedzenia?

Jest to ostatni dzień okresu wypowiedzenia. Upływa wraz z końcem tego dnia.

Co z tego wynika?

Pracownik pracujący „na nocki” nie może zostać dopuszczony do pracy po 24 jeśli poprzedniego dnia skończył się jego okres wypowiedzenia. Stosunek pracy kończy się bowiem z upływem doby kalendarzowej, a nie doby pracowniczej.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!