fbpx

HR-owe koło ratunkowe: Urlop wychowawczy dla ojca dziecka

27 lipca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Zapraszamy na nowy cykl artykułów HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Pracownik – ojciec chce skorzystać z przysługującego mu 1 miesiąca urlop wychowawczego. Niestety ze względu na specyfikę pracy nie może go wykorzystać ciągiem, chciałby podzielić urlop na dwie części. Matka dziecka skorzystała z 35 miesięcy urlopu w jednej części.

Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu w dwóch częściach po 2 tygodnie?

Odpowiedź:

Tak. Nawet jeśli matka skorzystała z urlopu „pomniejszającego liczbę części urlopu wychowawczego” dwukrotnie to i tak pozostają do wykorzystania dwie części.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj!

Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Zarówno ojciec jak i matka dziecka.

Do kiedy można go wykorzystać?

Do końca roku, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego?

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy. Istnieją wyjątki od tej reguły:

Rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Czy można go wykorzystać w częściach?

Tak, maksymalnie w 5 częściach, limit dotyczy obojga rodziców wspólnie, nie każdego z osobna – nie można go podzielić w sumie na 10 części po 5 dla każdego rodzica.

Czy limit części może zostać pomniejszony?

Tak, limit ten pomniejszany jest o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu rodzicielskiego nieprzypadającego bezpośrednio po:

  • poprzedniej części tego urlopu, lub
  • wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego.

Jego wymiar wynosi 16 tygodni, wykorzystać można go maksymalnie w dwóch częściach po 8 tygodni.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!