fbpx

HR-owe koło ratunkowe: Ulga podatkowa pracownika poniżej 26 roku życia

17 sierpnia 2021
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Dzień dobry. Chciałam prosić o poradę w sprawie zatrudniania pracowników poniżej 26 roku życia. Jak to jest z tymi ulgami? Czy pracodawca powinien wypłacać pracownikowi wynagrodzenie powiększone o tą ulgę podatkową? Jedna księgowa twierdzi że tak, natomiast druga że nie. I nie wiadomo kto ma rację. Proszę o pomoc.

Odpowiedź:

Pracodawca wypłaca pracownikowi korzystającemu z ulgi podatkowej wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną.

Chcesz wiedzieć dlaczego?

Ulga „Bez PIT dla młodych” wprowadzona została w sierpniu 2019 roku. Na początku osoby uprawnione do skorzystania z niej musiały złożyć oświadczenie o spełnianiu kryteriów przyznania ww. ulgi. Od 2020 r. nie jest to konieczne a ulga przysługuje automatycznie każdemu uprawnionemu.

Co obejmuje ulga?

Od 2021 r. ulga obejmuje także przychody z:

  • umów o praktyki uczniowskie lub absolwenckie

Wcześniej obejmowała przychody z tytułu:

  • odbywania stażu uczniowskiego,
  • odbywania praktyk absolwenckich,
  • umowy zlecenie (z wyłączeniem umowy zlecenie ze zbyciem praw autorskich) oraz o świadczenie usług,
  • pracy nakładczej,
  • stosunku służbowego,
  • pracy nakładczej

Na czym polega ulga?

Ulga obejmuje przychód do 85 528 zł rocznie, niezależnie od liczby umów na podstawie, których wypłacane są pieniądze. Przychody powyżej progu 85 528 opodatkowane są 32% stawką PIT.

Co ze składkami na ZUS i NFZ?

Ulga nie zwalnia z płacenia składek ZUS i NFZ. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba jednocześnie nie ukończyła 26 roku życia oraz posiada status ucznia albo studenta.

Co z podatkiem?

Pracodawca oraz zleceniodawca nie mogą pobierać zaliczek na PIT od przychodu osób, którym przysługuje ulga. Ich wynagrodzenie powinno być wypłacane bez potrącania podatku PIT.

Wyjątek stanowił okres przejściowy po wprowadzeniu ulgi. W 2019 roku pracodawca zobowiązany był pobierać zaliczkę jeśli uprawniony nie złożył odpowiedniego oświadczenia, przewidziano natomiast dla takich osób zwrot podatku.

Więcej informacji na temat ulgi dla młodych znajduje się w e-booku Zerowy PIT dla młodych.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!