fbpx

HR-owe koło ratunkowe: Skrócony okres wypowiedzenia na świadectwie pracy

24 sierpnia 2021
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Dzień dobry.

Pierwszy raz spotykam się z sytuacją gdy pracownik złożył wypowiedzenie o pracę z prośbą o skrócenie okresu wypowiedzenia. W jaki sposób ująć to na świadectwie pracy? Czy potraktować to jako porozumienie stron nawet jeśli w wypowiedzeniu złożonym przez pracownika nie ma kwestii “porozumienie stron”?

Czym jest okres wypowiedzenia?

Jest to okres z upływem, którego ustaje stosunek pracy.

Pełni on funkcje ochronną oraz organizacyjną – zapewnia pracownikowi czas na znalezienie nowej pracy oraz pozwala pracodawcy przystosować się do utraty pracownika oraz daje mu czas na przeprowadzenie rekrutacji na zwolnione stanowisko.

Długość okresu wypowiedzenia

Wynosi on w zależności od rodzaju umowy:

 • w przypadku umowy na okres próbny
  • 3 dni, jeśli okres próbny trwał do 2 tygodni
  • tydzień, jeśli trwał dłużej niż 2 tygodnie
  • 2 tygodnie jeśli okres próbny wynosił 3 miesiące
 • w przypadku umowy na czas nieokreślony i czas określony
  • 2 tygodnie w przypadku krótszego niż 6 miesięcy zatrudnienia
  • miesiąc jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące w razie zatrudnienia co najmniej 3 letniego

Okres wypowiedzenia może zostać wydłużony umownie.
Umowne skrócenie dopuszczalne jest tylko z zastrzeżeniem, że skorzystać może z niego pracownik w momencie wypowiadania umowy.

W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach, okres wypowiedzenia zaczyna płynąć od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie i kończy się ostatniego dnia miesiąca.

Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach, zaczyna płynąć od tygodnia następującego po tygodniu, w którym złożono wypowiedzenie i kończy się zawsze w sobotę.

Dopuszczalne jest także ustalenie obejmujące skrócenie okresu wypowiedzenia. Strony mogą to uczynić po dokonaniu wypowiedzenia.

Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy.

Na świadectwie powinien widnieć tryb rozwiązania za wypowiedzeniem.

Data rozwiązania umowy na świadectwie pracy powinna być zgodna z ustaleniami o wcześniejszym rozwiązaniu umowy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!