fbpx

Jak masowy będzie powrót do biur po pandemii?

26 sierpnia 2021
Choć zapowiadana jest kolejna fala pandemii, firmy nie zamierzają kontynuować zdalnego trybu pracy. Jak wynika z badania Manpower Group odsetek firm planujących powrót do biur wynosi 88%! Inne badanie (PwC) zwraca uwagę, że największą chęć na pracę w biurze wykazują przedstawiciele top menedżmentu.

Zwykli pracownicy mają w większości odmienne zdania. Co zatem mogą zrobić firmy, by dojść do kompromisu z pracownikami?

Pracodawcy vs. pracownicy – różne oczekiwania

Właściciele i zarządzający firmami wychodzą z założenia, że odradzający się po pandemii rynek daje możliwości szybkiego odrobienia strat z ubiegłego roku. Wielu z menedżerów jest przekonanych, że realizacja zadań z domu ma niekorzystny wpływ na pracowników, a przede wszystkim odbija się na jakości pracy zespołowej, co ma przełożenie na spadek produktywności. W tym kontekście trzeba przypomnieć, że do tej pory powstało mało wiarygodnych badań uwzględniających kontekst czasowy porównując zdalną pracę w warunkach lockdownu i „normalnych” czasach.

Ogromny wpływ na produktywność i godziny spędzone przed komputerem miało z pewnością zamkniecie szkół i przedszkoli. Nauka zdalna dzieci w domu na pewno nie sprzyjała skupieniu na pracy. Tą trzeba było często nadrobić później. Z drugiej strony, niezaprzeczalnie praca z domu przyczynia się do osłabienia relacji, ale wymaga też większego zaufania do pracownika. Dążenie do powrotu do biur ze strony menedżerów wydaje się wiązać z ich skłonnością do większej kontroli tego co robią pracownicy.

Oczywiście zupełnie inaczej widzą te zagadnienia pracownicy. Aż 54% zadeklarowało, że gotowi są na zmianę pracy, jeśli obecny pracodawca nie pozostawi im możliwości wyboru tego, gdzie i kiedy będą pracować (badania EY). Głównie chodzi tu o model hybrydowy – częściowo w biurze, częściowo zdalnie. Cały tydzień pracy wyłącznie w biurze deklarowało tylko 22% badanych.

Jak zachęcić pracowników do powrotu?

Prawie półtora roku pracy zdalnej powinno uświadomić zarówno pracownikom jak i pracodawcom, że pracować zdalnie można też efektywnie, co więcej ten spory przecież okres pozwolił na w miarę szczegółowe rozpoznanie wszystkich wad i zalet pracy z domu. Dążenie do zupełnego powrotu do biur przez pracodawców wydaje się zrozumiałe, muszą oni jednak zdać sobie sprawę, że czas, który upłynął doprowadził do zmiany nawyków. Wielu pracowników przewartościowało również swoje priorytety. Dlatego nie bez przyczyny tyle mówi się o worklife ballance i wellbeingu.

W skutecznym przekonaniu i przyciągnięciu do biur pracowników idą wspólnym frontem pracodawcy i zarządzający biurami. W dużej mierze dotyczy to dużych firm i korporacji. Powierzchnie biurowe są aranżowane na nowo, w sposób bardziej przyjazny, pozwalający na większą integrację i z myślą o dobrym samopoczuciu pracowników. Wśród pomysłów wymienia się organizowanie wspólnych posiłków, oglądanie meczów. Korporacje gotowe są oferować swoim pracownikom pakiety zniżek w prywatnych przedszkolach.

Planując powroty do biur pracodawcy powinni pamiętać o tym, że jednak cały czas mamy do czynienia z pandemią. Sposobem na minimalizację ryzyka zakażeń w miejscu pracy jest ograniczenie liczby osób, które w danym dniu pracują w biurze. Rozwiązanie to wiąże się z wprowadzeniem modelu hybrydowego i wymaga dobrego planowania oraz sprawnego systemu rezerwacji, by było wiadomo, kto którego dnia przychodzi i przy którym biurku pracuje.

Warto uwzględniać potrzeby pracowników

Ważną dla pracowników kwestią, często traktowaną jako drugorzędną, jest czas dojazdu do pracy. Okazuje się, że chęć do powrotu do biura wiąże się z odległością i czasem dojazdu. Najchętniej do biur wróciliby pracownicy, którym dojazd zajmuje do 15 minut. Wraz ze wzrostem czasu dojazdu odsetek zwolenników pracy w biurze maleje. Wśród tych, co muszą dojeżdżać więcej niż 1,5 h tylko co piaty z badanych pracowników ma ochotę na powrót do stacjonarnej pracy w biurze (badanie wykonała firma Kincentric).

Pracodawcy powinni mieć świadomość, że zbyt duża presja na całkowity powrót do biur, bez uwzględnienia oczekiwań pracowników może się okazać taktyką przeciw skuteczną. Na rynku pracy w wielu obszarach obserwujemy stałą walkę o talenty. Organizacje, którym udało się poukładać organizację pracy w swoich firmach i wyciągnąć wnioski oparciu o analizę zalet i ciemnych stron pracy zdalnej, z pewnością będą mogli zaproponować swoim pracownikom bardziej elastyczne rozwiązania i zyskają przewagę konkurencyjną w walce o talenty.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!