fbpx

Zatrudnianie cudzoziemców – nowa polityka migracyjna

26 sierpnia 2021
Obecnie dominuje krótkoterminowy i cyrkulacyjny model migracji do Polski. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników z zagranicy na okres dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jak to jest w przypadku najpowszechniej wykorzystywanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

Aby uzupełnić niedobory na rynku pracy w zawodach wykwalifikowanych, ułatwić długoterminową migrację zarobkową oraz umożliwić pracodawcom zatrudnienie cudzoziemców w sposób szybki i efektywny, rząd przygotował projekt „Polityka migracyjna Polski – kierunku działań 2021-2022”.

Główne cele nowej polityki migracyjnej to:

I. Poprawa systemu legalizacji zatrudnienia i pobytu związanego z zatrudnianiem cudzoziemców poprzez:

 • wprowadzenie ułatwień w uzyskiwaniu zezwoleń na pracę
 • usprawnienie procesu legalizacji pobytu i ujednolicenie interpretacji prawa
 • uproszczenie polityki wizowej i stworzenie „szybkiej ścieżki” dla wybranych m.in. ze względu na potrzeby rynku pracy
 • rozwijanie systemów teleinformatycznych i dążenie do pełnej elektronizacji procedur legalizacji pracy i pobytu

II. Zwiększenie liczby cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach poprzez:

 • wspieranie przedsiębiorczości cudzoziemców w Polsce
 • uzupełnianie kwalifikacji cudzoziemców pracujących w Polsce
 • przyciąganie do Polski cudzoziemców studiujących na kierunkach technicznych, informatycznych i medycznych
 • zachęcanie do pozostania w Polsce cudzoziemców kończących studia na polskich uczelniach
 • usprawnienie procesu uznawania kwalifikacji oraz zagranicznych świadectw, dyplomów i stopni naukowych

III. Integracja cudzoziemców poprzez:

 • zapewnienie różnym grupom cudzoziemców dostępu do programów integracyjnych dopasowanych do ich potrzeb
 • wsparcie procesu integracji przez system edukacji
 • poprawa jakości i dostępności usług publicznych dla cudzoziemców

Nowa polityka migracyjna pochyla się również nad kwestią opracowania systemu zachęt do powrotów Polaków zza granicy, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników wykfalifikowanych w zawodach medycznych i budowalnych oraz zapewnienia kompleksowych działań adaptacyjnych dla osób powracających do Polski.

Projekt jest obecnie w trakcie konsultacji i ma wejść w życie w III kwartale 2021 r.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/projekt-uchwaly-rady-ministrow-w-sprawie-przyjecia-dokumentu-polityka-migracyjna-polski–kierunki-dzialan-2021-2022-id179

Zatrudnianie cudzoziemców będzie bardzo dokładnie omówione w nowym programie dydaktycznym przygotowanym przez naszą Akademię.

Już 27 września rozpocznie się 3-miesięczny kurs Zatrudniania Cudzoziemców i Legalizacji Zatrudnienia.

Szczegóły znajdują się na: https://akademia.monikasmulewicz.pl/akademia-zatrudniania-cudzoziemcow/

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!