fbpx

Praca cudzoziemców w Polsce

7 września 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Kto stanowi największą grupę cudzoziemców w Polsce? Jakie regiony w Polsce są najbardziej atrakcyjne dla migrantów zarobkowych? Czy tylko młode osoby decydują się migrację do Polski?

Z roku na rok w Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Po spadku w 2020 r. spowodowanym epidemią koronawirusa, w drugiej połowie 2021 r. ponownie wzrosła liczba obcokrajowców w Polsce do najwyższego w historii poziomu. Na koniec kwietnia 2021 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 780,5 tys. cudzoziemców

Typy migracji

Cudzoziemcy zamieszkujący w Polsce dzielą się na:

 • migrantów krótkookresowych – kilkunastotygodniowych lub kilkumiesięcznych – są to zazwyczaj  migranci ekonomiczni korzystający z zezwoleń na pracę sezonową bądź oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy,
 • migrantów długookresowych lub czasowych – zamieszkujących i pracujących w Polsce na stałe lub na podstawie zezwoleń na pobyt czasowy,
 • migrantów stałych – osoby osiedlające się w Polsce np. nabywające obywatelstwo polskie.

Migranci długookresowi – pochodzenie i wiek

Największe grupy cudzoziemców w Polsce stanowią obywatele:

 • Ukrainy – 244,2 tys.
 • Białorusi – 28,8 tys.
 • Niemiec – 20,5 tys.
 • Rosji – 12,7 tys.
 • Wietnamu – 10,9 tys.
 • Indii – 9,9 tys.
 • Włoch – 8,5 tys.
 • Gruzji – 7,9 tys.
 • Chin – 7,1 tys.
 • Wielkiej Brytanii – 6,6 tys.

Najczęściej w Polsce osiedlają się osoby młode. Około 60% cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Cudzoziemcy powyżej 60. roku życia stanowią ok. 4%.

Migranci długookresowi – regiony Polski

Najbardziej popularnymi regionami są województwa:

 • mazowieckie – 131 tys. osób,
 • małopolskie – 52 tys. osób,
 • wielkopolskie – 41 tys. osób,
 • dolnośląskie – 37 tys. osób.

 Głównym czynnikiem skłaniającym do wyboru powyższych regionów jest praca w dużym mieście.

Źródło: https://udsc.gov.pl/cudzoziemcy-w-polsce-po-2020-r/

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!