fbpx

Polubowne sposoby rozwiązywania sporów pracowniczych

10 września 2021
Zazwyczaj spory pomiędzy pracownikiem a pracodawcą rozwiązywane są przez sąd pracy. Jednak aby uniknąć tego długiego i żmudnego procesu możliwe jest polubowne rozwiązanie sporu poprzez: postępowanie przed komisją pojednawczą, ugodę pozasądową, mediacje i ugodę sądową.

Zgodnie z art. 243 Kodeksu pracy, pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy poprzez:

– Postępowanie przed komisją pojednawczą

Zgodnie z art. 242 § 2 Kodeksu Pracy przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Zgodnie z art. 244 Kodeksu pracy w celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze. Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników.

Komisja rozpatruje postępowanie pojednawcze w 3-osobowym zespole. Jeśli strony dojdą do porozumienia, ugoda zostaje sporządzona przez pracodawcę, pracownika oraz członków zespołu rozpatrującego sprawę. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, komisja na wniosek pracownika przekazuję sprawę do sądu pracy.

-Ugodę pozasądową

Ugoda pozasądowa może być zawarta przez pracodawcę i pracownika w dowolnym czasie. Ugoda może być zawarta osobiście pomiędzy stronami lub z udziałem profesjonalnych pełnomocników. Ugoda powinna być zawarta na piśmie. W przypadku braku realizacji postanowień przez którąś ze stron, sprawa może zostać skierowana na drogę sądową.

– Mediacje

Strony mogą zostać skierowane na mediacje przez sąd na każdym etapie postępowania. Mediację prowadzi się na podstawie postanowienia sądu albo umowy o mediację. W umowie o mediację strony określają przedmiot mediacji, osobę mediatora albo sposób wyboru mediatora. Ugoda zawarta przed mediatorem musi zostać zatwierdzona przez sąd.

Ugodę sądową

Do zawarcia ugody sądowej może dojść na każdym etapie postępowania sądowego. Ugoda sądowa jest ugodą w rozumieniu art. 917 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego. Ugoda sądowa stanowi tytuł egzekucyjny, a po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!