fbpx

Niebieska Karta UE – zmiany

23 września 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Co to jest Niebieska Karta UE i jakie są przywileje jej posiadania? Dowiedz się również jakie zmiany dot. Niebieskiej Karty UE zostały przygotowane przez Parlament Europejski i Rada UE oraz czy ułatwią one zatrudnianie cudzoziemców z państw trzecich.

Komu i na jakich zasadach wydawana jest Niebieska Karta UE?

Niebieska Karty UE (po ang. Blue Card) została wprowadzona Dyrektywą Rady Unii Europejskiej 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wysokich kwalifikacji. W Polsce szczegółowe regulacje dot. uzyskania Niebieskiej Karty UE zostały wprowadzone w 2012 r. w ustawie o cudzoziemcach w rozdziale trzecim „Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji” od art. 127 do art. 138.

Niebieska Karta UE jest przeznaczona dla wysoko wykwalifikowanych cudzoziemców z państw trzecich, którzy podejmują pracę na terenie UE. W Polsce Niebieska Karta UE to zezwolenie na pobyt czasowy upoważniające do pobytu i pracy na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Jakie są przywileje posiadania Niebieskiej Karty?

  • Możliwość zmiany zezwolenia

Zgodnie z art. 135 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, Niebieska Karta UE może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmieniona przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu, zamierza zmienić stanowisko lub będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu.

  • Łączenie rodzin

Zgodnie z art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o cudzoziemcach, członkowie rodziny cudzoziemca posiadającego Niebieską Kartę UE mogą do niego dołączyć i otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną. Takie zezwolenie umożliwia członkowi rodziny swobodny dostęp do polskiego rynku pracy i możliwość jej wykonywania bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.

  • Prawo do świadczeń rodzinnych

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z o świadczeniach rodzinnych, cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej przysługują świadczenia rodzinne.

Co zmieni się w przepisach dot. uzyskania Niebieskiej Karty UE?

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienia w sprawie nowych przepisów, które mają ułatwić zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami cudzoziemcy wnioskujący o Niebieską Kartę UE będą mogli:

  • przedstawić umowę o pracę lub wiążącą ofertę pracy na okres co najmniej sześciu miesięcy (a nie tak jak do tej pory 12 miesięcy), a także dowody potwierdzające wyższe kwalifikacje lub umiejętności zawodowe,
  • przenieść się do innego państwa członkowskiego po upływie początkowego okresu 12 miesięcy w państwie, które jako pierwsze przyznało im kartę (a nie tak jak ma to miejsce teraz po upływie 18 miesięcy),
  • zostanie obniżony próg oferowanego wynagrodzenia wymagany od wnioskodawców do co najmniej 100 proc. i nie więcej niż 160 proc. średniego rocznego wynagrodzenia brutto w państwie członkowskim, gdzie będzie zatrudniony cudzoziemiec (obecnie wysokość minimalnego rocznego wynagrodzenia brutto wymaganego w celu udzielenia zezwolenia nie może być niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju członkowskim).

Powyższe regulacje musza zostać najpierw zatwierdzone przez Radę UE, a następnie kraje członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!