fbpx

Działania Inspekcji Pracy na najbliższe lata – rekomendacja RPO

24 września 2021
Według RPO priorytetowe działaniach PIP w najbliższych latach powinny skupić się kontrolowaniu przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów prawa pracy oraz uprawnień rodzicielskich.

28 sierpnia 2021 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał do Głównego Inspektora Pracy propozycje do ewentualnego uwzględnienia w Programie działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 i lata 2022-2024 opierając się na skargach wpływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO wskazuje, że pomimo stanu epidemii ogłoszonego na terytorium Polski od 20 marca 2020 r., inspektorzy PIP powinni skupić się na działaniach kontrolnych zwłaszcza w branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej, ślubnej, rozrywkowej oraz w sklepach w galeriach handlowych w celu:

  • zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz przeciwdziałaniem występowaniu i skutkom sytuacji uprawniających do powstrzymania się o wykonywania pracy (art. 210 Kodeksu pracy),
  • przestrzegania przepisów dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
  • przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy,
  • przestrzegania warunków płacowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że inspektorzy PIP w najbliższych latach powinni skupić się na kontrolach naruszenia art. 22 § 1 Kodeksu pracy poprzez zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach pracy właściwych stosunkowi pracy oraz kontroli naliczania i wypłaty należności ze stosunku pracy, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich kierowane są również liczne skargi wskazujące na trudności w egzekwowaniu od pracodawcy odpowiednich warunków pracy oraz dyskryminacyjnego ustalania wynagrodzeń, dlatego tak ważne jest według RPO przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu oraz w trakcie procesu rekrutacyjnego pod kątem dyskryminacji pracowników ze względu na wiek, płeć i niepełnosprawność oraz ochrony pracowników przed działaniami mobbingowymi ze strony przełożonych lub współpracowników.

Ponadto, niezmiennie istotne jest również kontynuowanie działań kontrolnych ze strony Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie przestrzegania przez pracodawców obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)  w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

Źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/RPO-PIP-program-panstwowa-inspekcja-pracy-kontrole-pracownik-umowa#xd_co_f=MzIxYjAwZTctMDNiNi00MjY4LWFlNjktZjZkOTdjYjBmNjJl~

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!