fbpx

Wykorzystanie wizerunku pracownika

27 września 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Wielu pracodawców publikuje zdjęcia pracowników w materiałach reklamowych, na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Czy można to robić bez uzyskiwania zgody pracowników? Czy też należy uzyskać zgodę pracowników na takie działania?

Zgodnie z art. 221 Kodeksu Pracy pracodawca może żądać od pracownika bez konieczności pozyskiwania jego zgody następujących danych osobowych:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • dane kontaktowe wskazane przez taką osobę,
  • wykształcenie,
  • kwalifikacje zawodowe,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia,
  • adres zamieszkania,
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • inne dane osobowe pracownika, a także dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,
  • numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Wśród wyżej wymienionych danych nie ma informacji o zdjęciu pracownika, zatem zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 800 ze zm.) rozpowszechnianie wizerunku pracownika wymaga jego zgody.

Aby opublikować wizerunek pracownika, pracodawca powinien uzyskać od każdego pracownika pisemną zgodę zawierającą:

  • informację dot. opłaty lub jej braku za wykorzystanie wizerunku pracownika,
  • cel i zakres wykorzystywania wizerunku pracownika,
  • pola eksploatacji,
  • czas, na jaki zgoda zostaje udzielona,
  • terytorium, na którym może być wykorzystany wizerunek,
  • datę i podpis pracownika.

Zazwyczaj wraz z dokumentami do zatrudniania pracownicy otrzymają do podpisania zgodę na nieodpłatne utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku pracownika w postaci fotografii lub materiału filmowego.

Pracownik po zakończeniu współpracy z firmą nie może żądać usunięcia materiałów, które zawierają jego wizerunek, jeżeli wcześniej wyraził na to zgodę. Może jednak w każdym czasie cofnąć zgodę na wykorzystanie wizerunku, ale odwołanie zgody wywołuje skutek jedynie na przyszłość.

Wykorzystanie przez pracodawcę wizerunku pracownika bez jego zgody wiąże się z surowymi karami. Naruszenie podstawowych zasad przetwarzania danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO podlega karze pieniężnej w wysokości do 20 000 000 euro, a w przypadku przedsiębiorstwa – w wysokości do 4 % jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!