fbpx

HR-owe koło ratunkowe: ekwiwalent za niewykorzystany w danym roku urlop weterana

28 września 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Niewykorzystany w danym roku urlop weterana (5 dni) nie przechodzi na rok następny. A czy w momencie zwalniania pracownika wypłacamy mu za ten urlop ekwiwalent, jeśli w danym roku jeszcze z niego nie skorzystał?

Odpowiedź:

Urlopu dodatkowego dla weteranów w wymiarze 5 dni, udziela się na takich samych zasadach, jak urlopu dodatkowego dla niepełnosprawnych.

Należy więc postępować następująco: dodać urlop dodatkowy 5 dni do urlopu pracownika i do tak obliczonego podwyższonego wymiaru stosować przepisy k.p. o udzielaniu urlopów wypoczynkowych.

W przypadku umów terminowych (zatrudnienia tylko przez część roku) udziela się urlopu proporcjonalnego od urlopu w wymiarze 26 dni (20 dni) 5 dni.

W sytuacji, gdy stosunek pracy z weteranem ulega rozwiązaniu w ciągu roku, zastosowanie znajduje zasada proporcjonalności (art. 1551 k.p.).
Gdy weteran zatrudniony jest na część etatu, wymiar jego urlopu (czyli 26 dni/20 dni 5 dni) jest proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy. Wymiar urlopu (26 dni/20 dni 5 dni) powinien być pomniejszany za czas przebywania np. na urlopie bezpłatnym trwającym przynajmniej miesiąc.

W przypadku udzielania dodatkowego urlopu również obowiązuje zasada, że za jeden dzień urlopu uważa się 8 godzin.

W przypadku, gdy pracownik weteran nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu dodatkowego, to urlop ten przepada. Obowiązuje bowiem zasada, że jego wykorzystanie następuje w roku w którym pracownik nabył do niego prawo. W ślad za tym również pracodawca nie wypłaca również ekwiwalentu za niewykorzystany urlop weterana.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!