fbpx

Dostęp pracodawców do informacji o szczepieniach pracowników – prace trwają

11 października 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Prace nad projektem nowelizacji ustawy pozwalające pracodawcom weryfikować czy pracownicy są zaszczepieni nadal trwają. Jakie obecnie znajdują się w nim zapisy? Szczegóły poniżej.

Parlament nie rozpoczął we wrześniu prac nad przepisami, które miały umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o szczepieniach pracowników przeciw wirusowi SARS-CoV-2, przebyciu zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jednak Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nadal trwają pracę nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie.

Według pierwszych doniesień projekt miał wprowadzić przepisy pozwalające pracodawcom na dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni, ale również umożliwić pracodawcom wysłanie niezaszczepionych pracowników na urlop bezpłatny lub oddelegować ich do innych zadań.

W nowym projekcie, prawdopodobnie nie znajdzie się zapis umożliwiający pracodawcy wysłanie pracowników niezaszczepionych na urlop bezpłatny. Dodatkowo ma zostać rozszerzony krąg osób, które będą mogły pozyskiwać informacje dot. szczepień. Chodzi w pierwszej kolejności o uczelnie wyższe, które będą mogły sprawdzić status szczepień swoich studentów.

W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą pozyskiwać od pracowników informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Wszelkie dane dotyczące zdrowia pracownika – w tym zaświadczenia o szczepieniu – są objęte tajemnicą lekarską. Zgodnie z art. 221b Kodeksu pracy, dane z zakresu zdrowia (objęte art. 9 ust. 1 RODO) mogą być przetwarzane przez pracodawcę wyłącznie w przypadku, gdy przekazanie tych danych następuje za zgodą i z inicjatywy pracownika.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!