fbpx

HR-owe koło ratunkowe: Praca tymczasowa a staż pracy

12 października 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!

Chciałabym zapytać odnośnie świadectw pracy. Pracownik dostarczył świadectwa pracy z agencji pracy tymczasowej czy zalicza mu się to do stażu pracy czy też nie? Pytam ponieważ znalazłam bardzo wiele sprzecznych informacji.

Odpowiedź:

Tak, zalicza się do stażu pracy o ile pracownik tymczasowy zatrudniony był na podstawie umowy o pracę.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Czytaj dalej….

Praca tymczasowa jest jedną z nietypowych form zatrudnienia.  
 W odróżnieniu od innych form zatrudnienia pracowniczego, występują przy niej 3 podmioty:

  • pracownik tymczasowy, zatrudniany przez agencje pracy tymczasowej,
  • agencja pracy tymczasowej, zatrudniająca pracownika i kierująca go do pracy u pracodawcy użytkownika,
  • pracodawca użytkownik.

W tym przypadku zawierane są dwie umowy:

  • pomiędzy pracownikiem tymczasowym a agencją pracy tymczasowej,
  • pomiędzy pracodawcą użytkownikiem oraz agencją pracy tymczasowej.

Pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencje pracy tymczasowej na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę na czas określony.

Pracodawcą użytkownikiem może być pracodawca lub podmiot nie będący pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy. Wyznacza on pracownikowi tymczasowemu zadania i kontroluje ich wykonanie.

Pracownikowi tymczasowemu nie mogą być powierzane prace:

  • szczególnie niebezpieczne,
  • na stanowisku pracy, na którym zatrudniony jest pracownik w okresie uczestniczenia w strajku,
  • tego samego rodzaju co pracownikowi, któremu w okresie ostatnich trzech miesięcy została rozwiązana z przyczyn niedotyczących pracownika, jeśli taki pracownik miały być zatrudniony w gminie, w której wykonywał pracę zwolniony pracownik,
  • wymagające zatrudnienia pracownika ochrony w proń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga pozwolenia.

Pracownik tymczasowy może zostać skierowany do pracodawcy użytkownika na okres maksymalnie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 miesięcy, niezależnie od formy zatrudnienia.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!