fbpx

Rekrutacja na rynku pracownika – jakie są kluczowe czynniki sukcesu? cz. 1

10 listopada 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Obecny rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny. Firmy, które chcą się rozwijać poszukują kandydatów z doświadczeniem, które dysponują określonymi kompetencjami. Konkretne (wysokie) oczekiwania związane z rekrutacją mają nie tylko ci najlepsi, świadomi swojej wartości kandydaci. Wszyscy chcą, by proces przebiegał szybko i sprawnie, a prowadzące go osoby (rekruterzy i menedżerowie) okazywali zaangażowanie i zapewniali właściwy przepływ informacji.

Zanim zaczną się poszukiwania

Przed rozpoczęciem poszukiwań, niezależnie czy będą one prowadzone siłami wewnętrznymi, czy firma zdecyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów spoza organizacji, trzeba zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami.

Na początek określić i sprecyzować: kogo potrzebujemy zatrudnić? (opracowanie profilu kandydata: doświadczenie, kompetencje, zakres obowiązków, niezbędne uprawnienia, etc.). Na jakich warunkach będzie zatrudniony? (co zaoferujemy kandydatom i czy jest to atrakcyjne?) Gdzie i w jaki sposób będziemy poszukiwać? (źródła). A także: kto zrealizuje ten proces? (przeprowadzi selekcję aplikacji, wywiady i dokona oceny kandydatów). W każdym z tych obszarów czyha wiele pułapek, które ostatecznie mogą doprowadzić do tego, że proces zakończy się fiaskiem.

Kogo tak naprawdę potrzebujesz zatrudnić?

Niestety nadal wielu przedsiębiorców nie wie do końca, kogo potrzebuje. I niekoniecznie są to ci najmniejsi, którzy, z racji wielkości, nie posiadają osób dedykowanych do prowadzenia rekrutacji. Często obserwowanymi trendami w ogłoszeniach rekrutacyjnych są:

  • pójście na skróty i naśladowanie innych, zamiast rzeczywiście skupić się na tym co jest niezbędne na danym stanowisku w konkretnej organizacji;
  • związana z tym tendencja do mnożenia ponad potrzeby tych pożądanych przez organizację kompetencji.

Takie podejście może skutkować tym, że spośród kompetencji, których posiadania firma oczekiwała, w codziennej pracy zatrudniony już kandydat będzie wykorzystywał najwyżej 1/3. Pół biedy, jeśli będzie miał możliwość rozwijać akurat te, na których mu zależy. Jeśli okaże się, że jest inaczej, z dużym prawdopodobieństwem spowodowuje to jego szybką demotywację, a w konsekwencji nawet decyzję o opuszczeniu organizacji. Zatem w formułowaniu oczekiwań warto zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Często bardzo pomocna może być współpraca z kimś doświadczonym z zewnątrz organizacji. Główną zaletą, oprócz doświadczenia w określaniu potrzeb, tworzeniu opisów stanowisk, czy ról jest zewnętrzne spojrzenie na firmę. Taki dystans pozwala skupić się na kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia powodzenia procesu rekrutacji, na które kandydaci będą zwracali uwagę.

Czy stawiać na ocenę wyłącznie twardych kompetencji w połączeniu z doświadczeniem?

Jednym z kluczowych obszarów rzutujących na powodzenie na danym stanowisku są zachowania i postawy. Zdarza się, że bardzo często właśnie ta sfera ma dla przygotowujących opis stanowiska na potrzeby rekrutacji marginalne znaczenie lub wcale nie jest brana pod uwagę. Często sprowadza się do ogólnikowych określeń typu: umiejętność współpracy w grupie. Co jednak dokładnie się za tym kryje? W jaki sposób będzie ta współpraca przebiegała? Na takie i inne pytania trzeba być przygotowanym, kandydaci mają prawo je zadać i często zadają, oczekując jasnych odpowiedzi.

Rola przełożonego w procesie rekrutacji

Obszary osobowości, postaw i motywacji nie są tak proste do uchwycenia jak wiedza i doświadczenie zawodowe. Jednak jednym z istotnych celów selekcji kandydatów w procesie rekrutacji jest uzyskanie odpowiedzi, co naprawdę motywuje kandydata. Oczywiście najbardziej zainteresowany tą kwestią powinien być jego przyszły przełożony. Dlatego też rola szefa w procesie rekrutacji jest tak ważna. Jego zaangażowanie już od momentu określania potrzeb ma zwykle kluczowe znaczenie w powodzeniu danej rekrutacji.

Niestety wielu menedżerów przyjmuje postawę bierną, oczekując, zwłaszcza w tych organizacjach, w których działają służby HR, wyłącznie dostarczenia odpowiednich kandydatów. Problem zaczyna się wówczas, jeśli zdaniem takiego menedżera ci właściwi kandydaci się nie pojawiają, a wakat musi zostać obsadzony.

Większe zaangażowanie od samego początku rekrutacji, współpraca z rekruterem w wielu przypadkach pozwoliłyby uniknąć takich przykrych sytuacji. Warto także wspomnieć, że jednym z najważniejszych obecnie dla kandydatów oczekiwań wobec procesu rekrutacji jest poznanie własnego szefa i możliwość bezpośredniej z nim rozmowy o stanowisku i obowiązkach (badanie serwisu pracuj.pl).

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!