fbpx

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 r.

19 listopada 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
RKO czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie opiekuńcze dla rodziców, które ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Szczegóły poniżej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie. Nowe świadczenie w wysokości 12 tys. zł będzie przysługiwać rodzicom dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzice będą mieli możliwość zdecydowania w jaki sposób chcą otrzymać świadczenie. Do wyboru będą dwie możliwości:

  • świadczenie może być  przyznawane przez rok – rodzice otrzymają wtedy co miesiąc 1000 zł,
  • świadczenie może być przyznawane przez dwa lata – rodzice otrzymają wtedy co miesiąc 500 zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło, że nie ma możliwości otrzymania RKO w formie jednorazowej wypłaty w wysokości 12 tys. zł.

Przyznane środki rodzice będą mogli rozdysponować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Aby otrzymać świadczenie w ramach programu RKO nie trzeba spełniać żadnych kryteriów finansowych. Do świadczenia będą uprawnieni zarówno rodzice dzieci, osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie oraz osoby, które wystąpiły z wnioskiem o adopcję.

Konieczne będzie jedynie złożenie wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Prowadzeniem postępowań w sprawie przyznania świadczenia oraz jego wypłatą będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie zwolniony z podatku oraz nie będzie wliczany do dochodu przy ubieganiu się o inne świadczenia.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!