fbpx

Zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach!

1 grudnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną ZUS wydał nową interpretacje przepisów dot. możliwości uzyskania zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8.

Do tej pory pracujący rodzice mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku gdy dziecko było chore lub przebywało na kwarantannie lub izolacji. Dodatkowo rodzice dzieci, które nie ukończyły 8 lat mogli skorzystać z zasiłku w ściśle określonych przypadkach.

O szczegółach pisaliśmy tutaj: Zasiłek opiekuńczy na dziecko w czasie epidemii

Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał nową interpretację przepisów stwierdzając, że:

W przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 rodzice będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do którego uczęszcza dziecko, ale także w przypadku zamknięcia klasy lub grupy przedszkolnej jeżeli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem.

Oznacza to, że rodzice dzieci, które nie miały kontaktu z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego gdy ich klasa lub grupa przedszkolna/żłobkowa zostaną zamknięte.

Zasiłek ma również przysługiwać rodzicom dzieci, które nie przebywały w szkole w czasie gdy przebywała tam osoba zakażona. Jak podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski ta zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy nie mogli korzystać z opieki placówki z powodu jej nagłego zamknięcia.

Zmiana jest podyktowana wytycznymi z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i ma dotyczyć spraw niezakończonych oraz przyszłych.

Źródło: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/choroba-kwarantanna-lub-izolacja-dziecka-kiedy-przysluguje-zasilek-za-opieke-nad-dzieckiem/4298191

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!