fbpx

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – zmiany od 2022 r.

7 grudnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Od 1 stycznia 2022 r. zostaną wprowadzone znaczące zmiany w zasadach dot. objęcia i rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Dotychczas objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zależało od daty, która została wskazana w dokumencie ZUS ZUA, a brak zapłaty składek ZUS lub zapłacenie ich w nienależytej wysokości powodowało wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego.

Od nowego roku zgodnie z art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym albo chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w dokumencie zgłoszeniowym ZUS ZUA i nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszenie zostało złożone w ZUS.

Od dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do dnia wyrejestrowania, ubezpieczeni (np. zleceniobiorcy, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu albo osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoby z nimi współpracujące) będą zobowiązani opłacać składki za każdy miesiąc.

Ubezpieczenie dobrowolne zakończy się wyłącznie na podstawie złożonego wyrejestrowania na dokumencie ZUS ZWUA. Natomiast opóźnienie lub brak opłaty składek nie spowoduje ustania tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jednak zaległość w składkach na ubezpieczenia społeczne może mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zaległość przekroczy kwotę 1% minimalnego wynagrodzenia, to prawo do świadczeń nie będzie przysługiwała do czasu spłaty całości zadłużenia.

Źródło: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/wazne-zmiany-w-dobrowolnych-ubezpieczeniach-od-1-stycznia-2022-r_/4291328

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!