fbpx

Najważniejsze cytaty z konferencji prasowej dot. rozporządzenia MF

8 stycznia 2022
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W dniu 8 stycznia 2022 r. (sobota) w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jana Sarnowskiego oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka. Przedstawiamy skrót najważniejszych informacji przekazanych przez przedstawicieli rządu dot. bieżącego wdrażania rozwiązań podatkowych pakietu Polski Ład.
 • Każda duża reforma (a to jest naprawdę duża reforma) zmaga się z wyzwaniami, które na bieżąco trzeba realizować, które trzeba czasami poprawiać. Przy dużych reformach, a reforma podatkowa, o której teraz mówimy to największa reforma od ponad 20 lat, potrzeba reagowania w sytuacji, gdy pojawiają się nowe wyzwania, gdy niektóre elementy reformy nie działają w taki sposób, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego też, tak jak Państwo wiecie, zgodnie z założeniami reformy Polski Ład, obniżamy podatki poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku, poprzez zwiększenie drugiego progu podatkowego, poprzez zmianę istotnych zasad, jeżeli chodzi o kwestie rozliczenia podatków.
  Piotr Müller
  Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu
 • Niestety, w niektórych miejscach, zdarzyła się taka sytuacja (o czym już wcześniej mówiliśmy), że w sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy, wypłacono niższe wynagrodzenia, niż wynika to z obniżonych podatków. Te pensje powinny być wyższe. Dlatego też Pan Minister Tadeusz Kościński (Minister Finansów) podpisał rozporządzenie, które obliguje do tego, aby w przyszłym tygodniu zostały wypłacone wszystkie różnice, które wynikają z tego błędu. To znaczy, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się proces wypłacania wszystkich różnic, które wynikają z tego, o czym ostatnio rozmawialiśmy. Krótko mówiąc, każda osoba, która otrzymała wynagrodzenie nie w takiej wysokości, w jakiej powinna, otrzyma w tej chwili dodatkowy przelew, który koryguje tę różnicę i tak, jak mówiliśmy wcześniej, każda osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabia do 12 tys. 800 zł miesięcznie brutto na tej reformie nie traci! Zyskują na tym natomiast obywatele.
  Piotr Müller
  Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu

Kalkulacja wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców w 2022 r. – Weź udział w szkoleniu z ekspertami już 12.01.2022 r.

 • Korekta, dotycząca rozporządzenia Ministra Finansów rozstrzyga jedną bardzo ważną rzecz. Obserwowaliśmy od kilku dni, że wielu pracodawców przedkłada swoim pracownikom oświadczenie, które dotyczy rezygnacji z ulgi dla klasy średniej. W wielu przypadkach właśnie podpisanie tego oświadczenia powodowało, że wynagrodzenia były liczone nie uwzględniając tej ulgi. Dlatego też przepisy, które zostały przejęte powodują, że taka rezygnacja nie będzie skuteczna. My chcemy, żeby wyższe pensje były wypłacane regularnie, co miesiąc, a nie np. w rozliczeniu rocznym, bo rezygnacja z ulgi dla klasy średniej powodowała właśnie taki efekt, że pensja zamiast być wyższa co miesiąc, byłaby nadpłacona dodatkowo przy zwrocie PIT-u po roku, a my chcemy, żeby Polacy otrzymywali takie świadczenia wyższe teraz, wraz z wdrożeniem reformy. Dlatego ta korekta powoduje, że taka rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie jest skuteczna. Dzięki temu nikt nie może wymusić takiej rezygnacji w ramach prowadzonych działań kadrowych, księgowych w firmie. To też ułatwi wypłacenie pensji i rozliczenie wyższych pensji, które wynikają z obniżonych podatków, które wprowadziliśmy.
  Piotr Müller
  Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu

Nowe rozwiązania powodują, że te osoby, które miały nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, zaczną otrzymywać wyrównania, tak, aby ten proces zamknąć w najbliższym czasie i aby każdy beneficjent pozytywnych rozwiązań podatkowych, obniżających w Polsce podatki, zobaczył te korzyści prosto na swoim koncie, ten proces rozpoczynamy już od przyszłego tygodnia. 

Piotr Müller
Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu
 • Od dziś obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów, które zmienia zasady naliczania zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników i zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 tys. 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki pobieranej na zasadach obowiązujących do końca zeszłego roku. To oznacza, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku, tak długo, jak te osoby zarabiają do 12 tyś. 800 zł brutto. Ze względu na fakt, że i data i kwoty przelewów zostały określone przez służby finansowo księgowe wcześniej, to też w styczniu mogą się jeszcze zdarzyć sytuacje, w których niektórzy pracownicy mogą otrzymać pensję niższą, niż ta, która wynika z aktualnie obowiązującego rozporządzenia.
  Jan Sarnowski
  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

Jeśli pracownik otrzyma niższą pensję, niż wynagrodzenie za styczeń, to wtedy niezwłocznie dostanie również wyrównanie, po prostu kolejnym przelewem. Pracodawcy są zobowiązani do tego, by ich działy księgowości dokonały takiej właśnie korekty w trybie pilnym. Zapewniamy Państwa, że społeczeństwo nie straci na Polskim Ładzie!

Jan Sarnowski
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
 • W dniu dzisiejszym wysłaliśmy 30 tys. komunikatów. Do 30 tys. podmiotów trafiła informacja z prośbą o to, by postępować zgodnie z literą prawa. Chodzi o to, żeby w poniedziałek naliczając wynagrodzenia, naliczać je już w sposób prawidłowy, a także żeby poinformować pracowników, jak będzie wyglądała sytuacja związana z wysokością wynagrodzeń.
  Filip Nowak
  Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
 • Nie możemy pozwolić sobie na to, aby w dobie inflacji, w dobie kryzysu gospodarczego, wycofać się z reformy Polski Ład, ponieważ ta reforma zapewnia wzrost wynagrodzenia.
  Piotr Müller
  Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu

Chciałem w tym miejscu podziękować tym wszystkim – księgowym, kadrowym, którzy faktycznie mają na sobie ten trud wdrażania reformy, dużej reformy, ale dobrej reformy dla Polaków.

Piotr Müller
Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu
 • W sytuacji, gdy wprowadzamy dobre rozwiązania dla Polaków, obniżamy podatki, musimy zrobić wszystko, aby te środki wpłynęły na konta Polaków. Będzie wymagało to pewnego trudu od każdej ze stron. Chciałem w tym miejscu podziękować tym wszystkim – księgowym, kadrowym, którzy faktycznie mają na sobie ten trud wdrażania reformy, dużej reformy, ale dobrej reformy dla Polaków. To jest tak naprawdę kluczowe wyzwanie. Jestem przekonany, że po tym dwu-, trzytygodniowym trudniejszym okresie, już od początku lutego będziemy w dużo lepszej sytuacji. Wdrażanie zmian zawsze wiąże się z pytaniami, z pewnymi wątpliwościami. My na bieżąco chcemy je wyjaśniać. 
  Piotr Müller
  Sekretarz stanu w KPRM, Rzecznik prasowy rządu

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!