fbpx

Łatanie dziur w Polskim Ładzie – podsumowanie Twittów, konferencji i stanowisk rządu

21 stycznia 2022
Pamiętam czasy kiedy byłam małą dziewczynką… W sklepach było pusto i ratowało/naprawiało się wtedy wszystko co się dało. Moja babcia Gerda nigdy nie wyrzucała porwanych rajstop, czy skarpet - starannie dobierała idealnie pasujące nici ze swojego magicznego kuferka i precyzyjnie wręcz artystycznie cerowała porwane rajstopki, skarpetki i nie tylko… robiła to z ogromną starannością. Sztukę opanowała do perfekcji, bo nie sztuka łatać. Sztuką jest załatać, a nie dorobić jeszcze większą lub kolejną dziurę…

Polski Ład poszerzony o dodatkowe rozwiązania

Jak zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w sferze podatków dotychczasowe mechanizmy Polskiego Ładu poszerzone zostaną o dodatkowe rozwiązania. Prace “w trybie natychmiastowym” zostały zlecone przez Premiera, a obejmują one:

  • rozszerzenie preferencji dla klasy średniej do poziomu 12,8 tys. zł na dochody z tytułu emerytury i renty, umowy-zlecenia, opodatkowanych świadczeń ZUS, nauczycieli akademickich i innych zawodów, które stosują inne koszty uzyskania przychodów
  • rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców – samotni rodzice, których zarobki nie przekraczają 12,8 tys. zł brutto miesięcznie, zyskają lub reforma będzie dla nich neutralna, zaś osoby, które płacą wyższy podatek niż 1500 zł (kwota ulgi) będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi.

Gwarancja korzyści z Polskiego Ładu

Zupełnie nowym mechanizmem, o którym usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej jest “Gwarancja korzyści z Polskiego Ładu”. Obejmie ona osoby zarabiające średnio do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Jeśli w rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze dla podatnika okaże się rozliczenie według zasad obowiązujących dla przychodów osiągniętych do końca 2021 roku, Urząd Skarbowy zwróci różnicę w rozliczeniu za 2022 r.

Wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami

Premier zapowiedział, zapewnienie dodatkowego wsparcia dla firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorstwa zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami i prowadzące zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), a także zakładowy fundusz aktywności (ZFA) otrzymają dodatkowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Stanowisko Ministerstwa Finansów bez podpisu?

W dokumencie bez podpisu, bez sygnatury, bez logotypu, bez wskazanego autora, opublikowanym na stronie internetowej postawionej na domenie rządowej czytamy co następuje:

Niestosowanie rozporządzenia prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego.

Jest to oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. Pełną treść (już po poprawkach) pobrać można TUTAJ. Resort stoi na stanowisku, że Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 r. wykonuje delegację ustawową i nie stoi w sprzeczności z prawem.

Objaśnienia podatkowe na mocy ustawy Ordynacja podatkowa

Dla bardziej dociekliwych i żądnych paragrafów odbiorców resort przygotował “Objaśnienia podatkowe z 20 stycznia 2022 r. na temat obowiązujących w 2022 r. zasad poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy”. Podstawę prawną do wydania objaśnień stanowi art. 14a §1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, w szczególności:
1) dokonując ich interpretacji, z urzędu lub na wniosek (interpretacje ogólne),
2) wydając z urzędu ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe) – przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Art. 14a §1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa Dz.U. 2021 poz. nr 1540 z późn. zm.
Tryb wydawania interpretacji ogólnych prawa podatkowego

W dokumencie (próżno szukać sygnatury) znaleźć można praktyczne przykłady dot. zastosowania mechanizmów podatkowych Polskiego Ładu wraz z omówieniem.

Z tym kosztem wszyscy musimy się pogodzić…

Na koniec przysłowiowa “wisienka na torcie”, czyli podsumowanie Polskiego Ładu przez Wiceministra Henryka Kowalczyka. Podczas wywiadu telewizyjnego Wiceminister potwierdził, że nowy system podatkowy (a w szczególności ulga dla klasy średniej) jest skomplikowany, a ustawa została podpisana przez Prezydenta dosyć późno, bo w połowie listopada. Jednak, zdaniem Wiceministra, “komplikacja jest pewnym kosztem i trzeba się z tym pogodzić”.

Skąd, według Ministra Rolnictwa, fiasko wdrożenia rewolucji podatkowej, która pozostawi w kieszeniach Polaków ponad 17 miliardów złotych? Pozostawiam do oceny Czytelnikom mojego bloga:

Odpowiedzialność rozkłada się na wiele czynników. Począwszy od może niekompletnej informacji, która wypłynęła z Ministerstwa Finansów. Ale jest też tak, że służby finansowe różnych zakładów pracy, budżetówki, odkładają różne elementy na koniec. Tak to zwykle u nas bywa. Zamiast przygotować się 2-3 miesiące przed i precyzyjnie wszystko przygotować.

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na antenie TVN24

A jednak – to jeszcze nie koniec!

Dotarliśmy do treści interpelacji poselskiej nr 29738 w sprawie kosztów obsługi księgowej, w której, z ramienia Ministerstwa Finansów, Podsekretarz Stanu Piotr Patkowski, poinformował, iż w 2018 r. Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów przeprowadził badanie ankietowe mające na celu pozyskanie opinii społeczeństwa na temat rynku usług księgowych w Polsce. Na podstawie badania opracowany został dokument (resort nie zdecydował się jeszcze na jego publikację), który przekazany zostanie do szerokich konsultacji społecznych.

Warto podkreślić, że ocena jakości usług księgowych świadczonych przez biura rachunkowe dokonywana jest przez klientów tych biur zgodnie z regułami rynkowymi. Wybór biura rachunkowego powinien być przemyślany i dokonany w oparciu o porównanie usługodawców pod wieloma aspektami, nie tylko ceny usług księgowych, ale również posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, rekomendacji z wiarygodnych źródeł czy dostępności i możliwości kontaktu na bieżąco z wykorzystaniem różnych form komunikacji.

W interpelacji odniesiono się również do wdrożenia Polskiego Ładu i udziału Ministerstwa Finansów w tym procesie:

Ministerstwo Finansów zainicjowało szereg działań mających na celu optymalne wprowadzenie w życie przepisów programu Polski Ład. (…) Uchwalone przepisy były przedmiotem cyklu webinariów prowadzonych przez Ministerstwo Finansów, gdzie szczegółowo omówione zostały zagadnienia m.in. nowych ulg dla małych i średnich firm, ulgi dla branży innowacyjnej, czy tzw. Estońskiego CIT. Ww. webinaria cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, wielokrotnie gromadząc tysiące odbiorców. (…) W szczególności, dedykowane szkolenia w przedmiocie podatkowej części programu Polski Ład zorganizowane zostały przez Ministerstwo Finansów dla zainteresowanych księgowych oraz doradców podatkowych.

Pełną treść interpelacji zobacz TUTAJ.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!