fbpx

Te trzy obszary mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracownika – sprawdź, jak wspierać dobre nawyki w każdym z nich!

21 stycznia 2022
Zdrowy pracownik to pracownik efektywny, skoncentrowany i zaangażowany w realizację zadań. Dlatego celem każdej firmy powinno być promowanie odpowiednich nawyków, które pozwolą zatrudnionym cieszyć się dobrą formą. Szczególnie pomocne w tym zakresie mogą być programy profilaktyczne i działania prozdrowotne, które – zgodnie z badaniem WellHr „Na Zdrowie” – dają nawet 2,5-krotny zwrot z inwestycji. Oto trzy najważniejsze obszary, w ramach których warto zadbać o pracowników, i przykłady dobrych praktyk, które warto wdrożyć w firmach.

Obszar 1. – zdrowie fizyczne pracowników

Szczególną uwagę pracodawcy powinni zwrócić na zdrowie fizyczne pracowników, które ma istotny wpływ na jakość i efektywność ich działań. Kluczową rolę odgrywają profilaktyka zdrowotna i regularne badania, a świadomość właścicieli firm w tym zakresie rośnie z roku na rok. Dowodem na to może być chociażby fakt, że aż 60% wizyt w Medicover to wizyty profilaktyczne (w tym z zakresu medycyny pracy). Medicover – jako partner wspierający pracodawców w budowaniu zdrowych nawyków – służy swoją pomocą, zapewniając firmom kompleksowe pakiety medyczne.

To jednak nie wszystko. Jak wykazał nowy raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”, w ostatnim czasie wzrosła długość zwolnień z pracy spowodowanych problemami ze strony układu ruchu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być siedzący tryb życia podczas pracy zdalnej oraz utrudniony dostęp do rehabilitacji w czasie pandemii COVID-19. Dlatego, poza zapewnieniem pracownikom opieki medycznej, pracodawcy powinni promować aktywny tryb życia i zachęcać zatrudniane osoby do ćwiczeń fizycznych. Mogą to zrobić, wybierając benefity sportowe, takie jak karnety na siłownie lub ćwiczenia on-line, a także karty podarunkowe do sklepów oferujących akcesoria treningowe, czy włączając się w inicjatywy oparte na grywalizacji. Nie bez znaczenia dla fizycznego komfortu pracownika są także zbilansowana dieta, jakość snu oraz odpoczynek, warto więc podejmować działania edukacyjne związane z promowaniem dobrych nawyków dotyczących tych elementów, na przykład w formie seminariów dla pracowników.

Obszar 2. – zdrowie psychiczne na równi z fizycznym

Stres w pracy, duża liczba obowiązków i presja czasu często prowadzą do pogorszenia się zdrowia psychicznego pracowników. To z kolei może znacznie wpływać na jakość ich codziennych działań. Dlatego niezwykle istotnym obszarem wsparcia dla osób zatrudnionych jest dbałość o kondycję psychiczną i wsparcie mentalne. W dzisiejszych czasach, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, istotne jest wspieranie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz odpowiednia organizacja pracy w firmie.

Z danych dostarczonych przez wspomniany wyżej raport Medicover jednoznacznie wynika, jak istotne jest wspieranie zdrowia psychicznego pracowników – w 2020 roku aż o 55% wzrosła liczba konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych wśród zatrudnionych. Przyczyny? Przede wszystkim reakcja na silny stres, zaburzenia lękowe oraz epizody depresyjne. Aby więc zadbać o wsparcie pracowników w tym zakresie, nie należy lekceważyć kwestii związanych z komfortem psychicznym i zapewnić na przykład pakiety medyczne z konsultacjami psychologicznymi, działania edukacyjne takie jak seminaria z psychologiem lub psychiatrą czy też infolinie ze specjalistami dedykowane pracownikom. Dla efektywnej realizacji codziennych zadań jest to równie istotne jak troska o zdrowie fizyczne.

Obszar 3. – aktywność społeczna nie bez znaczenia

Trzecim obszarem wsparcia pracowników jest aktywność społeczna, która pozwoli im na realizowanie swoich pasji, efektywny odpoczynek, a także poprawienie relacji z bliskimi lub z innymi zatrudnionymi. Aby zadbać o komfort wszystkich członków zespołu, pracodawca powinien zapewniać im różnego rodzaju integracje oraz udział w wydarzeniach kulturalnych. Wspólne wyjście zespołu, świętowanie urodzin czy innych kluczowych momentów życia pracowników może okazać się pomocne w oderwaniu od rutyny związanej z pełnieniem obowiązków zawodowych i w budowaniu wzajemnych więzi.

Warto więc zaplanować cykliczne spotkania tego typu lub wyjazdy integracyjne – w ten sposób możliwe będzie zapewnienie wysokiego morale pracowników, a w efekcie zwiększenie skuteczności realizowanych przez nich zadań. Uwagę warto skierować także na możliwość realizacji hobby pracowników w czasie wolnym od pracy. Takie rozwiązania na przykład w formie biletów do kina czy bonów zniżkowych do sklepów z książkami czy muzyką oferują platformy benefitowe, w które warto zainwestować. Wspieranie tego elementu pozwoli zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym i buduje wizerunek zaangażowanego pracodawcy.

Co daje firmie wsparcie pracowników w każdym z obszarów?

Skupienie się na wymienionych wyżej obszarach oraz wspieranie dobrych nawyków w firmie na każdym z tych pól jednocześnie może przynieść wiele korzyści. Pozytywy, które czerpać będzie pracownik, są łatwe do dostrzeżenia. Nie brakuje jednak zalet, które zauważy także pracodawca.

Przede wszystkim zdrowy i zadowolony pracownik będzie znacznie bardziej skupiony i zaangażowany, dzięki czemu jakość wykonywanej przez niego pracy ma szansę rosnąć. Dodatkowo edukacja związana z higieną pracy i budowanie dobrych nawyków sprawią, że pracownik stanie się bardziej odporny na stres, zyska więcej energii do działania, a jego współpraca z innymi członkami zespołu będzie bardziej efektywna. I w końcu – dbanie o wellbeing pozwala minimalizować ryzyko absencji, a co za tym idzie – także strat z tego tytułu. Ma więc istotny wpływ na ciągłość pracy firmy, a także budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Wszystko to natomiast przekłada się na skuteczniejszą realizacje celów biznesowych!

Jesteś przedstawicielem działu HR lub właścicielem przedsiębiorstwa? Pobierz raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021” i poznaj szczegółowe wyniki badań. Pozwoli ci to lepiej zadbać o zdrowie pracowników oraz realizację celów biznesowych i HR-owych.

Materiał Partnera

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!