fbpx

Pora na zatrudnianie cudzoziemców: Przechowywanie dokumentów legalizujących pobyt

27 stycznia 2022
Czy pracodawca zatrudniający cudzoziemców może przechowywać w depozycie oryginały dokumentów, które potwierdzają legalność ich pobytu na terenie Polski? Zapraszam na cykl artykułów pt. "Pora na zatrudnianie cudzoziemców", w których podpowiadam jak robić to zgodnie z przepisami i bez narażania się na ryzyko konsekwencji!

Pani Moniko, zatrudniam cudzoziemców – czy mogę wymagać od nich złożenia do depozytu paszportów, aby mieć przez cały czas trwania zatrudnienia potwierdzenie, że mają oni podstawę do legalnego pobytu w Polsce? Chcę w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanej kontroli…

Pracodawco, unikaj konsekwencji!

Cudzoziemcy, którzy zamierzają pracować w Polsce, muszą zalegalizować swój pobyt i pracę – pracodawca nie może zatrudniać cudzoziemca, który przebywa w Polsce nielegalnie. W takie sytuacji pracodawca poniesie konsekwencje związane z powierzeniem cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy.

Legalizacja zatrudnienia – dowiedz się więcej!

Obowiązki pracodawcy

Zgodnie z ustawą z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1745) pracodawca zatrudniający cudzoziemca zobowiązany jest żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Takim dokumentem może być na przykład wiza wklejona w paszporcie.

Co więcej – z ustawy wynika, że pracodawca jest obowiązany do przechowywania przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopii dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie oznacza to, że pracodawca ma prawo przechowywać paszport cudzoziemca w oryginale.

Co istotne – obowiązek ten dotyczy każdego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi – nie wyłącznie takiego, który ma przymiot pracodawcy.

Przechowywanie dokumentów

Jeśli podmiot zatrudniający jest pracodawcą, czyli jest zobowiązany do prowadzenia akt osobowych, kopię dokumentu potwierdzającego legalność pobytu na terytorium RP przechowuje on w aktach osobowych.

Problematykę zatrudniania cudzoziemców omawiamy w Akademii Zatrudniania Cudzoziemców w Polsce – certyfikowanego programu szkoleniowego mającego na celu dostarczenie informacji pozwalających zrozumieć działanie systemu polskiego prawa imigracyjnego oraz zasad opodatkowania i ubezpieczeń społecznych dotyczących cudzoziemców.
START 21 kwietnia 2022 r.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!