fbpx

Pora na zatrudnianie cudzoziemców: Minimalne wynagrodzenie

18 lutego 2022
Czy wiesz, że niektórym cudzoziemcom pracującym w Polsce należy zapewniać minimalne wynagrodzenie za pracę bez względu na to na jaką część etatu pracują, a także bez względu na rodzaj umowy łączący strony? Ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniono wiele przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Jedną ze sporych rewolucji jest konieczność zapewniania minimalnego wynagrodzenia, niezależnie od warunków zatrudnienia. Obowiązek ten nie występuje jednak we wszystkich sytuacjach.

Nowe obowiązki dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców

Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła obowiązek zapewniania wynagrodzenia minimalnego w kilku sytuacjach, przy czym obowiązek ten jest niezależny od:

  • wymiaru czasu pracy cudzoziemca (czyli etatu, na jaki ma być zatrudniony);
  • rodzaju stosunku prawnego, w ramach którego ma być zatrudniony (umowa o pracę czy umowa zlecenie).

Jednolite zezwolenia na pobyt i pracę po 29 stycznia 2022 r.

Pierwsza z sytuacji dotyczy cudzoziemców, którzy mają pracować na podstawie jednolitych zezwoleń na pobyt i pracę, wydanych w pełni na podstawie nowych przepisów, tj. przepisów obowiązujących od 29 stycznia 2022 roku (dzień wejścia w życie ustawy).

Jeśli wniosek o wydanie jednolitego zezwolenia został złożony po 29.01.2022 roku, w załączniku do niego przyszły pracodawca (bądź zleceniodawca) oświadcza, że cudzoziemiec będzie otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Pobierz check-listę obowiązków pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę

Wykonywanie pracy na rzecz kilku podmiotów

Co ważne, wymóg ten uważa się za spełniony również wówczas, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy na rzecz więcej niż jednego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i suma wynagrodzeń wskazanych w załącznikach do wniosku o udzielenie zezwolenia nie jest niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sumowaniu podlegają zatem wynagrodzenia wskazane w załącznikach do konkretnego wniosku

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę złożony przed 01.01.2021 roku

Druga z sytuacji wynika z przepisów przejściowych do ustawy z 17 grudnia 2021 r. Zgodnie z nimi, jeśli cudzoziemiec złożył wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przed dniem 01.01.2021 roku, może liczyć (przy spełnieniu odpowiednich przesłanek) na otrzymanie tzw. zezwolenia częściowo in blanco. Zezwolenie takie jest uzupełniane przez cudzoziemca poprzez złożenie oświadczenia od przynajmniej jednego podmiotu, który zamierza go zatrudniać. W oświadczeniu tym podmiot zatrudniający musi potwierdzić, że cudzoziemiec będzie otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca. Również w tym przypadku, jeśli cudzoziemiec złoży oświadczenia od kilku podmiotów, wynagrodzenie podlega sumowaniu.

W jakich sytuacjach nie występuje obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia?

Obowiązek wypłaty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego nie dotyczy:

  • wpisywanych do rejestru oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy;
  • zezwoleń na pracę;
  • jednolitych zezwoleń na pobyt i pracę procedowanych na podstawie wniosków złożonych od 01.01.2021 r. do 29.01.2022 r.

Podstawy prawne

  • Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 91).

____________________________________________

Autorką artykułu jest dr Izabela Florczak – doktor nauk prawnych, radca prawny i adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, Szef Działu Employment Immigration w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Dr Izabela Florczak jest trenerem w Akademii Zatrudniania Cudzoziemców oraz wykładowcą na Podyplomowych Studiach Menedżerskich „Zarządzanie procesem legalizacji i zatrudniania cudzoziemców w Polsce”.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!