fbpx

HR-owe Koło Ratunkowe: Decyzja pracownika o wyjeździe na Ukrainę

1 marca 2022
Na naszej skrzynce [email protected] pojawia się wiele pytań dot. sytuacji, gdy pracownik narodowości ukraińskiej postanawia wrócić do kraju w związku z powszechną mobilizacją. Pracodawcy obawiają się co w takiej sytuacji zrobić i czy można w jakiś sposób zatrzymać pracownika. Przeczytaj o możliwościach.

Mobilizacja wojskowa na Ukrainie

W związku z nadzwyczajną sytuacją jaka ma miejsce na Ukrainie, prezydent Ukrainy podpisał dekret wprowadzający mobilizację wojskową obejmującą mężczyzn w wieku 18-60 lat. Oznacza to, że osoby te nie mogą opuścić terytorium Ukrainy (nie są przepuszczane na granicach po stronie ukraińskiej).

Na chwilę obecną osoby przebywające poza granicami kraju nie są wzywane do powrotu, jednak, jeśli taka sytuacja miałaby miejsce (pojawiają się informacje o tym, że wezwania do służby mogą odbywać się telefonicznie), zgodnie z ukraińskimi przepisami ich zignorowanie w czasie wojny oznaczać może karę do 12 lat więzienia.

Niestety, jest to problem, z którym mierzą się w tej chwili wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników narodowości ukraińskiej i nie wygląda na to, że możemy spodziewać się w tej kwestii jakichkolwiek zmian.

Decyzja o powrocie

Wielu obywateli Ukrainy legalnie przebywających i pracujących w Polsce, podejmuje decyzje o powrocie do kraju i czynnej obrony ojczyzny. Decyzje zapadają w różnych momentach, często spontanicznie i nie ma czasu na poinformowanie pracodawcy o fakcie wyjazdu z Polski. Zdarzają się sytuacje, gdy decyzja jest przemyślana i jest czas na podjęcie rozmów z pracodawcą i szukanie wspólnego rozwiązania.

W tym przypadku można zastanowić nad następującymi rozwiązaniami:

  • rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub
  • udzielenie urlopu bezpłatnego (osoba przebywająca na bezpłatnym urlopie musi zostać uwzględniona w liczbie pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Pracownik nie stawia się do pracy

W przypadku, gdy pracodawca o wyjeździe pracownika dowiaduje się po fakcie, a pracownik nie stawia się w pracy można skorzystać z rozwiązania zawartego w art. 52 par 1 pkt.1 „ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych lub rozwiązania z art. 53 par. 1 pkt 2 „w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż miesiąc”.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!