fbpx

Problem legalności pracy “uchodźców”

13 kwietnia 2022
Obecnie pojawił się istotny problem legalizacyjny w stosunku do osób wjeżdżających do polski na zasadzie tzw. zgody komendanta SG, a niepodlegających pod tzw. specustawę ukraińską (np. obywatele Białorusi, Rosji, zamieszkujący Ukrainę i przedostający się z jej terytorium do Polski), jak również osób czekających na status uchodźcy. Problem ten początkowo dotyczył również obywateli Ukrainy (do momentu pojawienia się tzw. specustawy).

Niniejszy artykuł stanowi fragment eksperckiego opracowania pt. “Problem legalności pracy “uchodźców” autorstwa Przemysława Ciszka, Radcy prawnego i Partnera w Kancelarii C&C Chakowski & Ciszek. Poniżej znajdziesz jedynie ok. 10% treści artykułu. Po więcej zapraszam Cię do pobrania najnowszego wydania magazynu HR na Szpilkach.

Wątpliwość budzi bowiem możliwość powierzenia pracy takim osobom na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy. Dominującym stanowiskiem w kwestii legalności pracy na tej podstawie jest analogiczne stosowanie reguł dotyczących pracy na podstawie zezwoleń na pracę.

A tymczasem zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 12) ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in.:

  • na podstawie wizy (z dwoma wyjątkami) lub
  • na podstawie tzw. stempla, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
  • na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy (z jednym wyjątkiem) lub
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen lub
  • na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo obszaru Schengen lub
  • w ramach ruchu bezwizowego.

Jak widać nie ma tam ani słowa o okresie oczekiwania na status uchodźcy, pobycie na podstawie zgody komendanta.

Czy w takim razie praca cudzoziemca posiadającego w tym czasie oświadczenie o powierzeniu pracy będzie nielegalna? Naszym zdaniem możliwe jest przyjęcie bardzo prostego rozumowania prawniczego pozwalającego twierdzić, że praca będzie nie tylko możliwa, ale również legalna.


Pobierz bezpłatnie pełną treść cytowanego artykułu oraz 20 pozostałych, eksperckich opracowań opublikowanych w kwartalniku HR na Szpilkach.


Już 21 kwietnia 2022 r. rozpoczynamy kompleksowy 3-miesięczny program rozwoju zawodowego Akademia Zatrudniania Cudzoziemców w Polsce. Dołącz do Akademii! Zdobądź kwalifikacje potwierdzone certyfikatem MEN i zostań specjalistą ds. zatrudniania cudzoziemców i legalizacji zatrudniania.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!