fbpx

Elektroniczne zwolnienia lekarskie nielegalne? ZUS kontroluje lekarzy!

6 maja 2022
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do złożenia wyjaśnień lekarzy, którzy wystawiali e-ZLA w ramach teleporad. W pismach ZUS zarzuca im nieprawidłowość w postaci braku badania przedmiotowego. Co w związku z kontrowersyjną sytuacją planuje resort zdrowia? Przeczytaj w artykule.

W mediach społecznościowych środowisk lekarskich rozgorzała burzliwa dyskusja na temat kontrowersyjnego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wzywa lekarzy, którzy w ramach pandemicznych teleporad wystawiali zwolnienia lekarskie do udzielenia wyjaśnień. W pismach ZUS zarzuca brak badania przedmiotowego, które uzasadniałoby orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy.

Okręgowa Izba Lekarska stoi na stanowisku, że brak wpisu o badaniu przedmiotowym w wypadku teleporady jest całkowicie oczywisty, gdyż za pomocą środków porozumiewania się na odległość nie ma możliwości jego wykonania, natomiast ZUS twierdzi stanowczo, że lekarze zobowiązani są do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Bezpłatne dyżury pod lupą resortu rodziny – czy pracodawcy poniosą większe koszty zatrudnienia?

Geneza elektronicznych zwolnień lekarskich

Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej, czyli e-zwolnienia, są w Polsce obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Przepisy covidowe, konieczność ograniczenia kontaktów osobistych oraz powszechność teleporad ułatwiły znacząco rozwój “telemedycyny”. Lekarze mogli i w dalszym ciągu mają możliwość wystawienia zwolnień elektronicznych podczas e-wizyt, jednakże muszą szczegółowo sprawdzić czy istnieje medyczne uzasadnienie do orzeczenia czasowej niezdolności do pracy, poprzez przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego z pacjentem.

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? Sprawdź wyliczenie!

Stanowisko i plany Ministerstwa Zdrowia

Szef resortu zdrowia, Minister Adam Niedzielski, planuje osobiście przekonywać prezes ZUS Gertrudą Uścińską do przyjęcia “pragmatycznej interpretacji” przepisów.

Wychodzimy od pewnych złożeń, które mówią o racjonalności tego rozwiązania, jakim była teleporada i przyznanie w jej ramach zwolnienia. Zawsze traktowaliśmy jako pewnego rodzaju pakiet, te e-rozwiązania.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Minister Niedzielski uważa, że rozwiązanie dotyczące e-zwolnienia powinno sprawnie funkcjonować również w trybie zdalnym, szczególnie biorąc pod uwagę ograniczanie kontaktu w dobie pandemii. Stąd plan, by przekonać prezes ZUS do przyjęcia takiej interpretacji, która “nie będzie powodować dolegliwości”.

Jestem umówiony z prezes Uścińską na spotkanie i mam nadzieję, że wypracujemy takie rozwiązanie, które będzie oparte na racjonalności i takim stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim celowościową, pragmatyczną.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!