fbpx

Jak obliczyć wynagrodzenie wypłacone od 1 lipca 2022 r.?

11 maja 2022
#NiskiePodatki nabierają tempa! Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu planowane jest drugie czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Większość nowych przepisów zacznie obowiązywać już od 1 lipca br.! Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami rządu, w wakacje będziemy naprawiać Polski Ład. Co się zmieni i jak będziemy naliczać wynagrodzenie od lipca? Sprawdź w artykule!

Sposoby na naprawę skutków Polskiego Ładu

W Sejmie toczą się prace nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które według przedstawicieli rządu stanowić mają część tzw. Tarczy Antyputinowskiej. Wśród procedowanych zmian znajdują się rozwiązania:

  • pozostawienie wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł)
  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna
  • likwidacja podwójnego systemu obliczania zaliczek za 2022 r.
  • możliwość odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej
  • wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców
  • możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej dla przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt
  • jednolity wzór PIT-2, który zawierać będzie całokształt oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie wysokości zaliczki
  • możliwość rozliczania kwoty wolnej w zaliczkach w tytułach prawnych, dla których do tej pory przepisy nie przewidywały takiej możliwości – np. przy umowach zlecenie
  • brak odpowiedzialności pracodawcy w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT z uwagi na błędną informację przekazaną przez pracownika – taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracownik złoży nieprawidłowe oświadczenia np. u dwóch pracodawców, i każdy z nich, obliczając zaliczki na PIT, uwzględni temu pracownikowi pełną kwotę wolną od podatku (choć każdy z nich powinien rozliczyć jedynie połowę z tej kwoty).

Wszystkie zmiany są na korzyść podatnika. Nasze propozycje zostały przedyskutowane ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, szczegółowo przeanalizowane, uzgodnione i przyjęte przez rząd. Jeszcze w tym miesiącu trafią do Sejmu. W czerwcu chcemy wrócić z gotowymi przepisami, tak aby niektóre z nich od 1 lipca mogły wejść w życie. Uspokajamy – zmiany wymagające działań dostosowawczych przez płatników zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., aby był czas na przystosowanie systemów informatycznych. Zaproponowane rozwiązania są stabilne, przewidywalne i bardziej powszechne. Najwięcej wciąż zyskują osoby o najniższych dochodach, duża część z nich w ogóle nie zapłaci PIT.

Wiceminister Finansów Artur Soboń

Kiedy powstaje przychód ze stosunku pracy?

Wątpliwości pracowników działów kadrowo-płacowych wzbudzają zmiany podatkowe wprowadzane w trakcie roku. Być może pamiętasz, że z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w 2019 roku, kiedy to stawka podatkowa uległa obniżeniu z 18 na 17 proc. W związku z tym, że wynagrodzenia często wypłacane są z tzw. przesunięciem, czyli po miesiącu, którego dotyczą, nasuwa się pytanie – czy wypłacając składniki wynagrodzeń za miesiące wcześniejsze, należy przyjąć wskaźniki podatkowe obowiązujące w lipcu czy też zgodne z miesiącem, którego faktycznie dotyczą?

Na gruncie przepisów podatkowych należy wskazać, że stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”, przychodami (…) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wypłata wynagrodzenia stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT. Oznacza to, że przychód pracownika z tytułu wypłaty wynagrodzenia powstaje w momencie otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika środków pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego wynagrodzenie, które trafi na konto pracownika już 1 lipca 2022 r. powinno być obliczone z uwzględnieniem 12% stawki podatku PIT (jeśli skumulowany przychód pracownika znajduje się w pierwszym przedziale skali podatkowej) i przy zastosowaniu wskaźników, takich jak koszty uzyskania przychodu i kwota wolna zmniejszająca podatek.

Pobierz aktualny PIT-2 obowiązujący od 24 marca 2022 r.

Jak obliczyć wynagrodzenie wypłacone od 1 lipca 2022 r.?

Przykład:
Pracownik wynagradzany jest miesięczną stawką wynagrodzenia w wysokości 3010 zł. Złożył do pracodawcy PIT-2, stąd kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł (1/12 z 3 600 zł).
Pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodu.
Pracodawca opłaca składkę wypadkową w wysokości 1,67%.

Składnik wynagrodzeniaKwota
Wynagrodzenie za pracę3010
Podstawa wymiaru składek na ub. społeczne3010
Składki na ubezpieczenia społeczne do pobrania ze środków pracownika: emerytalna: (9,76% x 3010 zł) = 293,78 zł
rentowa: (1,5% x 3010 zł) = 45,15 zł
chorobowa: (2,45% x 3010 zł) = 73,75 zł
412,68
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne do pobrania: (3010 zł – 412,68 zł)2597,32
Składka na ubezpieczenie zdrowotne do pobrania: (2 597,32 zł x 9%)233,76
Koszty uzyskania przychodu250
Podstawa obliczenia zaliczki na podatek, po zaokrągleniu do pełnych złotych 3010 zł – 412,68 zł – 250 zł = 2347,32 zł2347
Zaliczka na podatek
[(2347 zł x 12%) – 300 zł]
0
Do wypłaty
(3010 zł – 412,68 zł – 233,76 zł – 0 zł)
2363,56
Składka emerytalna (3010 * 9,76%)293,78
Składa rentowa (3010 * 6,5%)195,65
Składka wypadkowa (3010 * 1,67%)50,27
FP i FS (3010 * 2,45% = 104,13 zł)73,75
FGŚP (3010 * 0,1% = 4,25 zł)3,01
Składki pracodawcy razem616,46
Łączny koszt pracodawcy (3010 zł + 616,46 zł)3626,46

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!