fbpx

TOP 5 artykułów o rekrutacji – Wybór Czytelników

19 maja 2022
Zobacz 5 najczęściej czytanych artykułów o procesie rekrutacji docenionych przez Czytelników mojego bloga. Błędy w rekrutacji, których można uniknąć, czynniki sukcesu w procesie pozyskania najlepszych specjalistów, profesjonalny wywiad rekrutacyjny i nowoczesne narzędzia badania kompetencji. Takich informacji poszukują praktycy HR! Przeczytaj!

1. Błędy w rekrutacji

Rekrutacja pracowników to proces złożony – wymagający poświęcenia czasu i wysiłku przez wykwalifikowane osoby. Zatrudnienie niewłaściwego kandydata do pracy oznacza nie tylko konieczność rozpoczęcia poszukiwań od nowa, ale również konkretne koszty, których wzrostu można było uniknąć. Zdarza się jednak dość często, że firmy działają reaktywnie, rozpoczynając proces zatrudniania spontanicznie, bez żadnej strategii, czy planu rekrutacyjnego. A brak planu to idealny grunt do popełniania błędów. Pośpiech, podejmowanie decyzji w oparciu o intuicję, słabe zaangażowanie menedżera w proces rekrutacji – przeczytaj, jak uniknąć błędów i co zrobić, aby rekrutować efektywnie!

2. Rekrutacja na rynku pracownika – kluczowe czynniki sukcesu

Rynek pracy, w segmencie wysoko wykwalifikowanych specjalistów z bogatym doświadczeniem oraz określonymi kompetencjami, jest bardzo konkurencyjny. Jak rekrutować najlepszych? Okazuje się, że jednym z kluczowych obszarów rzutujących na powodzenie na danym stanowisku są zachowania i postawy! Z kolei kandydaci oczekują wobec procesu rekrutacji możliwości poznania przyszłego szefa i bezpośredniej z nim rozmowy o stanowisku, obowiązkach, wartościach. Poznaj kluczowe czynniki satysfakcjonującej rekrutacji!

3. Tajniki wywiadu rekrutacyjnego

75% kandydatów nie przyjęłoby oferty pracy, gdyby zostali źle potraktowani w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dane są porażające! Nieprofesjonalna postawa skreśla rekrutera i właściwie decyduje o niepowodzeniu całego procesu. Przeczytaj o tym, jak brak profesjonalnej struktury wywiadu rekrutacyjnego oraz przedkładanie życiowej intuicji nad systemowe badanie kompetencji w procesie pozyskiwania talentów, prowadzić może do utraty ciężko zdobywanych kandydatów, ogromnych kosztów rekrutacji oraz narażania pracodawcy na konsekwencje związane z łamaniem przepisów RODO.

4. Awans doświadczonego pracownika to często spektakularny niewypał!

Brak komunikacji w firmach przekłada się na brak decyzyjności, poczucie osamotnienia menedżerów i zwiększenie ich otwartości na poszukiwanie nowej pracy. Sami menedżerowie mają tego świadomość, bo jak pokazują wyniki badań, aż 95% spośród nich uważa, że komunikacja stanowi jedną z najważniejszych kompetencji, zaraz za nią plasuje się elastyczność74% wskazań i przywództwo oraz motywowanie – obydwie po 71% wskazań. Niestety tylko 15% zapytanych firm zamierza inwestować w szkolenia miękkie menedżerów… Wprowadzenie programu wsparcia kompetencji menedżerskich dla kierowników oraz badanie kompetencji w postaci assesment centre, to moje rekomendacje na wymagające awanse. Przeczytaj więcej!

5. Kampanie rekrutacyjne – co można dzięki nim zyskać?

Dobra oferta i post w mediach społecznościowych nie wystarczą, by pozyskać najzdolniejszych kandydatów. Czasem trzeba czegoś więcej. Nieszablonowa, kreatywna kampania rekrutacyjna zdecydowanie zwiększa szanse dotarcia do odpowiednich osób. Okazuje się, że ciekawe kampanie rekrutacje są w stanie wpłynąć na pozytywne doświadczenia kandydatów! Eksperci employer brandingu wskazują, że dużo łatwiej i szybciej jest pozyskać kandydatów, którzy już na wstępie mają pozytywne wyobrażenie o firmie, która rekrutuje. Przeczytaj, jak robić lepsze kampanie!

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!