fbpx

[LIVE] Polski Ład – czy to już finał?

7 lipca 2022
Czy możemy spodziewać się kolejnych zmian w przepisach podatkowych? Czy i jak, osoby odpowiedzialne w firmach za kalkulację wynagrodzeń i rozliczenia podatkowe pracowników, zleceniobiorców i osób współpracujących, powinny przygotować się na najbliższe miesiące oraz początek 2023 roku? Na te i wiele innych, ciekawych pytań odpowiedział dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz podczas bezpłatnego wydarzenia LIVE w dniu 6 lipca 2022 r. Wraz z Moniką Smulewicz, eksperci podsumowali całokształt zmian oraz komentowali wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców. Przeczytaj najciekawsze fragmenty tego spotkania!

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Zobacz LIVE na YouTube:

Składka zdrowotna ma więcej cech podatku, niż składki
Na ostateczne efekty liczbowe przyjdzie nam poczekać do czasu zeznań rocznych. Podatek dochodowy jest podatkiem rozliczanym rocznie i miesięczne zaliczki nie zawsze będą odzwierciedlać to, co dzieje się z perspektywy całego roku. Niewątpliwie trzeba postawić sprawę jasno -składka zdrowotna ma więcej cech podatku, niż cech składki. Mamy w Polsce swego rodzaju dwa podatki dochodowe.

Jeden powszechny i sprawiedliwy, dla wszystkich równy, wynoszący 9%, bez żadnych kwot wolny i bez progresji.

Drugi – z progresją, kwotą wolną, stawką wynoszącą w pierwszym progu 12% – choć w sumie 21% (przypis red.: składka zdrowotna 9% + stawka podatku 12%) oraz drugą stawką wynoszącą 32%, ale w sumie 41% i trzeci próg, gdzie trzy różne daniny składają się na obciążenia podatkowe wynoszące 45% (przypis red. składka zdrowotna, podatek dochodowy i danina solidarnościowa).
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Historyczna obniżka podatków, która de facto jest podwyżką podatków. Kto zyska, a kto straci?
Per saldo, duża część podatników, jeżeli popatrzeć na ich łączne obciążenia, być może nie straci, bo rozliczenia będą dla nich prawie neutralne. Duża część podatników zapewne zapłaci więcej, a liczbowo być może pewna grupa podatników łącznie zapłaci mniej, jednak globalnie ich oszczędności podatkowe będą stosunkowo niewielkie kwotowo. Na pewno zarabiający lepiej, zapłacą większe obciążenia podatkowe, mimo kolejnego, wielkiego obniżenia podatków.
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Ukłon w stronę podatnika związany z samotnymi rodzicami, którzy zostali pokrzywdzeni zmianami wprowadzonymi 1 stycznia 2023 r. Od 1 lipca mamy dobrą zmianę!
Na początku 2022 roku uchylono dla rodziców samotnie wychowujących dzieci możliwość wspólnego rozliczenia, zastępując ten mechanizm dodatkową ulgą na dziecko. Ulga ta, dla dużej części samotnych rodziców, oznaczała stratę w rozliczeniu podatkowym. Ostatecznie okazało się, że mechanizm ten nie zafunkcjonuje, bo faktycznie w ramach zmian wprowadzonych od lipca, ustawodawca zdecydował się przywrócić mechanizm wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, przy czym ma on działać już w zeznaniach rocznych za 2022 rok. Ostatecznie przywrócono wspólne rozliczenie – mechanika rozliczeń polega na tym, że dochody samotnego rodzica, ewentualnie połączone z dochodami dzieci małoletnich, są łączone na pół. Od tej połowy dochodu jest wyliczany podatek, który później jest mnożony razy dwa. W ten sposób samotny rodzic uzyskuje drugą kwotę wolną od podatku, a jeśli dobrze zarabia, to ma dodatkową korzyść w postaci tego, że część jego dochodów przestaje być dzięki wspólnemu rozliczeniu objęta stawką 32% i spada do niższego przedziału skali podatkowej. To jest druga, dodatkowa korzyść.

Urealniono pewne kwestie – do preferencyjnego rozliczenia są uprawnieni także ci rodzice, którzy wychowują samotnie dziecko pełnoletnie do ukończenia przez nie 25 roku życia, o ile się ono uczy i o ile jego dochody osiągnięte w roku podatkowym nie przekraczają pewnej kwoty. Jak pamiętamy z poprzednich lat kwota dochodu była bardzo niska – wynosiła 3899 zł w roku, natomiast obecnie w przepisach zapisano limit, zgodnie z którym dziecko może osiągać dochody w kwotach nieprzekraczających 12-krotności renty socjalnej na grudzień danego roku podatkowego. Jeżeli nie będzie kolejnej waloryzacji tego rodzaju świadczeń, to dziecko pełnoletnie będzie mogło zarobić nieco ponad 16 tys. zł w roku podatkowym i nadal będzie można się z nim wspólnie rozliczyć.
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Niższe podatki = “Chwilowo” wyższe podatki
Dodając do podatku również składkę zdrowotną jako pełną daninę, następnie kwotę wolną do 30 000 zł, dla przychodu od 30-120 tys. zapłacimy 12%-owy podatek oraz pełną składkę zdrowotną. Od 120 tys. zł do miliona zł przychodu zapłacimy 32% podatku plus 9% składki zdrowotnej, a milionerzy dodatkowo zapłacą jeszcze 4% daniny solidarnościowej, choć za 2022 rok przewidywane są bardzo niskie wpływy do budżetu związane z daniną solidarnościową, z tego względu, że bardzo dużo osób, które tę daninę płaciło “uciekło” w podatek ryczałtowy.
Monika Smulewicz

Zwróć uwagę na parametryzację w systemie kadrowo-płacowym
Kwota wolna, 12%-owa stawka podatku – to oznacza, że zmieniła się też wartość ulgi podatkowej, która teraz wynosi 300 zł/miesięcznie. O tym musimy pamiętać! Należy zmienić parametryzację w systemie kadrowo-płacowym. Od 1 lipca płacimy pensje po nowemu! Wszystkie wynagrodzenia, które są wypłacane, czyli pozostawione do dyspozycji podatnika od 1-go lipca włącznie już muszą być naliczone według aktualnych zasad.
Monika Smulewicz

Technika zmian podatkowych w Polsce – art. 21 ustawy nowelizacyjnej
Jeżeli płatnik w lipcu pobierze zaliczkę na podstawie przepisów obowiązujących na dzień 30 czerwca 2022 r., to powinien tę zaliczkę przeliczyć i nie odprowadzać jej w całości do urzędu skarbowego, tylko zwrócić podatnikowi różnicę.
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Kto może spodziewać się niższego wynagrodzenia w lipcu 2022 r.?
1-go lipca uchylono art. 53a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący “rolowanie” zaliczek. Nie ma już obowiązku liczenia zaliczki po staremu, a okazuje się, że u podatników, którzy mają wynagrodzenia na określonym poziomie (kwotą graniczną jest 12 800 zł), w ich przypadku 12% + 9%, nawet minus kwota zmniejszająca podatek nieco wyższa niż do 30 czerwca, to jest po prostu więcej, niż zaliczka liczona “po staremu”, czyli wg stawki 17% i z niższą kwotą zmniejszającą podatek, ale jednak z odliczeniem 7,75% składki zdrowotnej. Matematyka nie kłamie!
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Ulga 4+, ulga dla seniora, ulga “na powrót” – sprostowanie doniesień medialnych
Pierwsze 85 528 zł przychodu jest wolne od podatku i to są przychody, których nie bierzemy do kalkulacji dochodu, który jest objęty skalą podatkową. Dopiero po przekroczeniu 85 528 zł przykładamy dalsze dochody do skali podatkowej. Zwróćmy uwagę, że i ulga dla seniorów i ulga 4+ teoretycznie zwalnia przychody od podatku, ale dotyczy również przedsiębiorców w zakresie dochodów z działalności gospodarczej. Mamy wyjątkową regulację, zgodnie z którą podatnik może rozliczyć koszty uzyskania przychodów zwolnionych.
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz

Objęcie składką zdrowotną prokurentów
Od 1-go lipca zmieniono przepisy ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej i poprawiono przepis, który mówił o tytule do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, bowiem była tam mowa tylko o osobach powołanych do pełnienia funkcji. W związku z tym powstały wątpliwości, czy prokurenta się powołuje czy też ustanawia? Na dodatek spółka, która prokurenta ustanowiła nie jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od jego wynagrodzenia, więc czemu miałaby być płatnikiem składek zdrowotnych? Doprecyzowano ten przepis i teraz zastrzega on, że objęte ubezpieczeniem zdrowotnym są osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, którzy z tego tytułu pobierają dodatkowe wynagrodzenie, podlegają obowiązkowi dochodowemu, niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu, w rozumieniu ustawy o PIT. Wprost wskazano, że prokurenci są objęci składką zdrowotną, nawet jeżeli spółka, która ustanowiła prokurenta nie byłaby płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia prokurenta.
dr hab., prof. UJD Adam Bartosiewicz


Polecam e-Book o zmianach Polskiego Ładu wchodzących w życie w lipcu 2022 r. autorstwa Adama Bartosiewicza oraz Michała Wilka


Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!