- Aktualności
- 3 min czytania
2,7 miliona Polaków otrzyma w 2023 roku aż dwie podwyżki!
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Ponieważ Rada Dialogu Społecznego nie osiągnęła porozumienia w wyznaczonym terminie, inicjatywę ustalenia płacy minimalnej przejął rząd. Ile wyniesie wynagrodzenie minimalne w 2023 roku? Sprawdź!
- 29 lipca 2022
- 3 min czytania

Jak pisałam na moim blogu już w kwietniu, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia Radzie Dialogu Społecznego m.in. propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. Następnie Rada Dialogu Społecznego uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz ustala wysokość minimalnej stawki godzinowej. Termin na wypracowanie wspólnego stanowisko partnera społecznego minął 14 lipca, zaś konsensusu nie osiągnięto, co oznacza, że inicjatywę ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego przejmuje Rada Ministrów.
Jak podano w dokumencie “Ocena skutków regulacji”, który powstał w ramach projektu rozporządzenia, dzięki projektowanemu wzrostowi płacy minimalnej w portfelach Polaków znajdzie się ok. 10,7 miliardów złotych dodatkowego dochodu.
Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób. Dotyczy to także osób starszych i niepełnosprawnych.
Ocena skutków regulacji
Dwukrotna podwyżka spowodowana najwyższą od 1997 roku inflacją
Zgodnie z art. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jeśli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, tj. od 1 stycznia oraz od dnia 1 lipca.
Powyższe oznacza, że jeśli wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5%, podwyżka płacy minimalnej odbywa się w ciągu roku dwukrotnie. Aktualnie wskaźnik inflacji konsumenckiej podany przez GUS wynosi 15,5%
Według szefowej resortu rodziny Marleny Maląg koszt waloryzacji wyniesie 16,3 miliarda złotych, a wyższe wynagrodzenie otrzyma w 2023 roku aż 2,7 miliona Polaków.
Ile wyniesie płaca minimalna w 2023 roku?
Według projektu opublikowanego na łamach RCL wynagrodzenie minimalne oraz minimalna stawka godzinowa w 2023 roku wyniosą:
Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku:
- od dnia 1 stycznia 2023 r. – 3383 zł
- od dnia 1 lipca 2023 r. – 3450 zł
Przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wyniesie 3416,50 zł.
Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku:
- od 1 stycznia 2023 r. – 22,10 zł
- od 1 lipca 2023 r. – 22,50 zł
Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych i opublikowania go w postaci rozporządzenia do 15 września każdego roku. W projekcie rozporządzenia podano, że przyjęcie przepisów ma nastąpić w III kwartale 2022 r.