fbpx

2,7 miliona Polaków otrzyma w 2023 roku aż dwie podwyżki!

29 lipca 2022
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Ponieważ Rada Dialogu Społecznego nie osiągnęła porozumienia w wyznaczonym terminie, inicjatywę ustalenia płacy minimalnej przejął rząd. Ile wyniesie wynagrodzenie minimalne w 2023 roku? Sprawdź!

Jak pisałam na moim blogu już w kwietniu, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia Radzie Dialogu Społecznego m.in. propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. Następnie Rada Dialogu Społecznego uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz ustala wysokość minimalnej stawki godzinowej. Termin na wypracowanie wspólnego stanowisko partnera społecznego minął 14 lipca, zaś konsensusu nie osiągnięto, co oznacza, że inicjatywę ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego przejmuje Rada Ministrów.

Jak podano w dokumencie “Ocena skutków regulacji”, który powstał w ramach projektu rozporządzenia, dzięki projektowanemu wzrostowi płacy minimalnej w portfelach Polaków znajdzie się ok. 10,7 miliardów złotych dodatkowego dochodu.

Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób. Dotyczy to także osób starszych i niepełnosprawnych.

Ocena skutków regulacji

Dwukrotna podwyżka spowodowana najwyższą od 1997 roku inflacją

Zgodnie z art. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jeśli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, tj. od 1 stycznia oraz od dnia 1 lipca.

Powyższe oznacza, że jeśli wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5%, podwyżka płacy minimalnej odbywa się w ciągu roku dwukrotnie. Aktualnie wskaźnik inflacji konsumenckiej podany przez GUS wynosi 15,5%

Według szefowej resortu rodziny Marleny Maląg koszt waloryzacji wyniesie 16,3 miliarda złotych, a wyższe wynagrodzenie otrzyma w 2023 roku aż 2,7 miliona Polaków.

Ile wyniesie płaca minimalna w 2023 roku?

Według projektu opublikowanego na łamach RCL wynagrodzenie minimalne oraz minimalna stawka godzinowa w 2023 roku wyniosą:

Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku:

  • od dnia 1 stycznia 2023 r. – 3383 zł
  • od dnia 1 lipca 2023 r. – 3450 zł

Przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wyniesie 3416,50 zł.

Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku:

  • od 1 stycznia 2023 r. – 22,10 zł
  • od 1 lipca 2023 r. – 22,50 zł

Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych i opublikowania go w postaci rozporządzenia do 15 września każdego roku. W projekcie rozporządzenia podano, że przyjęcie przepisów ma nastąpić w III kwartale 2022 r.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!