- Aktualności
- HR
- Kadry
- 3 min czytania
[LIVE] Praca zdalna w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy – uregulowana czy przeregulowana?
Wydarzenie LIVE podczas którego ekspert prawa pracy, Monika Smulewicz, wspólnie z radcą prawną Jolantą Zarzecką-Sawicką, partner w Grant Thornton, objaśniają, czy i jak projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie uregulowania pracy zdalnej znajdzie zastosowanie w praktyce polskich przedsiębiorstw. Zapraszamy do wysłuchania tej niezwykle bogatej merytorycznie dyskusji!
- 11 sierpnia 2022
- 3 min czytania

7 czerwca 2022 r. do Sejmu trafił długo wyczekiwany projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie umożliwienia stronom stosunku pracy stosowania pracy zdalnej także po odwołaniu stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Po pierwszym czytaniu 7 lipca 2022 r. projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Projekt ustawy stawa zakłada krótkie, 14-dniowe vacatio legis. Planuje się, aby przepisy weszły w życie jesienią br.
- W jaki sposób pracodawcy obecnie mogą zlecić pracownikom pracę zdalną?
- Jakie rodzaje pracy zdalnej przewiduje nowelizacja?
- Jak będzie wyglądać uzgodnienie wykonywania pracy zdalnej z pracownikiem?
- Jakie koszty będzie musiał ponieść pracodawca?
- Czy pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika wykonującego prace zdalną?
- Jakie będą obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?
- akie będą obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony danych osobowych?
- Co z pracą hybrydową?
Posłuchaj video na YouTube (dostępne bez konieczności rejestracji):
Uwaga! Na mocy projektowanych przepisów pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną:
- materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
- instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
- pokryć inne niż powyżej koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli zwrot takich kosztów zostanie określony w porozumieniu zbiorowym lub regulaminie pracy zdalnej, poleceniu pracodawcy albo porozumieniu indywidualnie zawartym z pracownikiem;
- zapewnić pracownikowi niezbędne do wykonywania pracy zdalnej szkolenia i pomoc techniczną.
Zgodnie z założeniami projektu, spełnienie wymienionych wyżej obowiązków niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, czyli pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika, wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu, nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według ekspertek to sposób na nieopodatkowane świadczenia i należy zachować ostrożność. Warto zwrócić uwagę, że to wszystko musi być uzgodnione, należy ustalić konkretne zasady przyznawania, aby nie było podejrzeń organów nadzoru (w szczególności ZUS i US) o to, że pracodawca przyznaje pracownikom dodatkowe świadczenia pod postacią zwrotu kosztów pracy zdalnej.