fbpx

[LIVE] Szewc bez butów chodzi – Rozmowa Moniki Smulewicz z mecenasem Sławomirem Paruchem z kancelarii prawa pracy PCS

12 września 2022
Rozmowa Moniki Smulewicz z mecenasem Sławomirem Paruchem, Prawnikiem Zarządzającym kancelarią PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler o tym, jakimi zasadami kierują się w biznesie i zawodowych relacjach. Czy wspierają zatrudnienie kobiet? Jak podchodzą do "kontrolowania" pracowników i osób, które pozorują pracę? Posłuchaj inspirującej rozmowy!

Odwiedź profil Kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Zobacz całość rozmowy na YouTube bez konieczności rejestracji [42:22]:

Jesteśmy w specyficznym momencie rynku pracy i potrzeb pracowników. Zatrudnieni chcą mieć wpływ i to nie wpływ pozorny, polegający na tym, że napisaliśmy sobie w wartościach: „Słuchamy pracowników i pracownicy mają wpływ”, tylko taki, że pracownicy mają realną sprawczość. To nie HR i nie zarząd „uszczęśliwia” pracowników różnego rodzaju rozwiązaniami, tylko słucha potrzeb zatrudnionych.
Monika Smulewicz [LinkedIn]

Demokracja, chociaż jest często uciążliwa i nieefektywna po drodze, w efekcie końcowym daje najlepszy rezultat. A jakakolwiek forma autokracji, w krótkiej perspektywie choć jest efektywna, kończy się twardym zderzeniem z murem.
Sławomir Paruch [LinkedIn]

Ludzie lubią mieć wpływ. Jeśli chcemy otaczać się ambitnymi i inteligentnymi ludźmi, to musimy im go dać. To jest kierunek, od którego już nie ma odwrotu. 
Monika Smulewicz [LinkedIn]

Mówienie o niepowodzeniach wymaga stworzenia pewnej kultury otwartości i pewności. Komfortu, że oznajmienie niepowodzenia nie będzie się wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. To jest kluczowe w zespole, który zna się kilka, kilkanaście lat, żeby zdawać sobie sprawę, że w gruncie rzeczy, jak mawiał klasyk: „Nie ważne jak się upada, ważne jak się podnosi”. To wzajemne podnoszenie się jest ważniejsze…
Sławomir Paruch [LinkedIn]

Kliknij w miniaturę i zobacz rozmowę:

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!