fbpx

Znamy wysokość płacy minimalnej na 2023 rok! Jest zaskoczenie!

13 września 2022
Rząd zaskoczył wysokością płacy minimalnej i stawki godzinowej, która obowiązywać ma od 1 stycznia 2023 roku! Zgodnie z przewidywaniami, podwyżka minimalnych wynagrodzeń w 2023 roku będzie dwukrotna. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Edit: Zgodnie z ustawą w dniu 15 września 2022 r. opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.

Podstawa prawna: Dziennik Ustaw 2022, poz. nr 1952 [Pobierz tutaj]

Rada Ministrów przyjęła wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2023 rok!

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych i opublikowania go w Dzienniku Ustaw do 15 września każdego roku.

Podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku

Jak stanowi art. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej:

 • od dnia 1 stycznia i
 • od dnia 1 lipca.

Powyższe oznacza, że jeśli wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5%, podwyższanie płacy minimalnej odbywa się w ciągu roku dwukrotnie.

Płaca minimalna powinna być drogowskazem dla pracodawców

Podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jednym z głównych celów podniesienia płacy minimalnej było zmniejszenie nierówności płacowych w Polsce. Według szefa rządu, najlepsze kraje do życia to te, w których nierówności płacowe są najmniejsze, a wysokość płacy minimalnej ma być drogowskazem dla pracodawców.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg dodała, że podwyżką minimalnego wynagrodzenia objętych zostanie ponad 3 mln osób.

Praca w Polsce jest pod wyjątkową ochroną, daje poczucie bezpieczeństwa i spełnienia ambicji, ale także godności. Rząd podejmuje starania, by Polacy czuli się bezpiecznie, godnie zarabiali i korzystali z rozwoju gospodarczego.

Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku?

Według informacji przekazanych przez Premiera Mateusza Morawieckiego, minimalne wynagrodzenie za pracę oraz stawka godzinowa w 2023 roku wyniosą:

Minimalne wynagrodzenie za pracę brutto w 2023 roku:

 • od stycznia 2023 r.: 3490,00 zł
 • od lipca 2023 r.: 3600,00 zł

Minimalna stawka godzinowa brutto w 2023 roku:

 • od stycznia 2023 r.: 22,80 zł
 • od lipca 2023 r.: 23,50 zł

Sprawdź, ile wg zapowiedzi rządu, miała pierwotnie wynosić wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku >

Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Na mocy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ze składników wynagrodzenia wliczanych do minimalnego wynagrodzenia został wyłączony dodatek stażowy. I tak od 1 stycznia 2020 roku przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia minimalnego uwzględnia się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny. Są to m.in.:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • premie,
 • prowizje,
 • dodatki (np.: funkcyjny),
 • nagrody (z wyłączeniem nagrody jubileuszowej).

Jakie składniki nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika? Przeczytaj opracowanie!

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się również dodatku za pracę w nocy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!