fbpx

Rewolucja w PIT-2! Pobierz nowy wzór!

16 września 2022
Na stronie Ministerstwa Finansów, został udostępniony wzór oświadczenia podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-2 (9). Pobierz nowy wzór! Sprawdź, co i kiedy się zmienia oraz kto powinien złożyć nowy PIT-2! Zapraszam!

Od kiedy obowiązuje nowy wzór PIT-2 (9)?

Oświadczenie PIT-2 (9) będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych dopiero od 1 stycznia 2023 roku

Jakie oświadczenia i wnioski mogą zostać złożone przez pracownika za pomocą nowego PIT-2 (9)?

Opublikowany na stronie Ministerstwa druk PIT-2 został wyposażony w szereg oświadczeń. Podatnik wypełnia tylko te części, w zakresie których składa oświadczenie lub wniosek. Druk PIT-2 (9) pozwala podatnikowi dokonać oświadczenie w zakresie:

 • stosowania pomniejszenia o kwotę zmniejszającą podatek,
 • zamiaru preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem / jako osoba samotnie wychowująca dziecko),
 • spełnienia warunków korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu,
 • spełnienia warunków do stosowania wszelkiego rodzaju zwolnień tj. ulga dla rodzin 4+, ulga powrót, ulga dla pracujących seniorów.

Druk PIT-2 (9) w części H, I, J umożliwia podatnikowi złożenie wniosku:

 • o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodu,
 • o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu,
 • o nie pobieraniu zaliczek w roku podatkowym.

Rozliczenie wynagrodzenia po przekroczenie limitu przychodu 85 528 zł pracowników korzystających z ulg podatkowych. Praktyczny przykład!

Zmiany w Polskim Ładzie od 1 stycznia 2023 r.

W dniu 1 stycznia 2023 zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 2021.06.24). To na mocy art. 31a ust. 2 ustawy Ministerstwo opublikowało nowy wzór dokumentu.

W 2023 będzie możliwe składanie PIT-2 od każdego źródła dochodu. 

Zgodnie z art. 31a ust. 3, wspomnianej ustawy podatnik będzie wskazywał, czy płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:

 1. 1. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek albo
 2. 2. 1/24 kwoty zmniejszającej podatek, albo
 3. 3. 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Ponadto zgodnie z art. 31a ust. 5, ​​w przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia, jeżeli:

 1. 1. łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w danym miesiącu nie będzie przekraczała kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
 2. 2. w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzysta w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek, w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym.

Wprowadzenie nowych przepisów ma odzwierciedlenie we wzorze druku PIT-2 (9). Pobierz go tutaj:

Zgodnie z objaśnieniami do nowego druku, część C i D może wypełnić podatnik, który uzyskuje w danym miesiącu przychody: 

 1. 1) od więcej niż jego płatnika, jeżeli: 
  a) łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz 
  b) w roku podatkowym podatnik nie skorzystał za pośrednictwem płatnika w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek, w tym także poprzez złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym; 
 1. 2) od tego samego płatnika z różnych tytułów (np. ze stosunku pracy i z umowy zlecenia), przy czym łączna kwota pomniejszenia zastosowana w tym miesiącu przez tego płatnika nie może przekroczyć kwoty wskazanej w tym oświadczeniu. 

Część D wypełnia podatnik, który chce upoważnić płatnika stosującego z urzędu pomniejszenie zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, do pomniejszania zaliczki na podatek w innej wysokości, tj. o 1/24 albo 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. Oświadczenie w zakresie części C i D podatnik może złożyć nie więcej niż trzem płatnikom.

Znamy wysokość płacy minimalnej na 2023 rok! Podwójna waloryzacja!

Czy pracownicy powinni złożyć do pracodawcy PIT-2 na nowym wzorze?

Oświadczenia i wnioski według nowego wzoru będą mogły być złożone przez podatnika, jeśli nie złożył on oświadczeń i wniosków w inny sposób wskazany przez płatnika.

Płatnik będzie mógł wyznaczyć inny sposób przyjmowania oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki na podatek (np. poprzez elektroniczny system kadrowo-płacowy).

​​Podatnik (czyli pracownik) będzie obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli zmienią się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek. Wycofanie i zmiana złożonego wcześniej oświadczenia lub wniosku następować będzie  poprzez złożenie nowego oświadczenia lub wniosku. 

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!