fbpx

35-godzinny tydzień pracy. Projekt ustawy w Sejmie

27 września 2022
Grupa posłów Lewicy skierowała do Sejmu poselski projekt ustawy w sprawie ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy. Główne założenie polega na skróceniu tygodniowego wymiaru etatu z 40 do 35 godzin, stopniowo, w perspektywie trzech lat. Na uwagę zasługuje fakt, że obniżenie wymiaru etatu nie będzie wiązać się z obniżeniem wynagrodzeń. Szczegóły opisuję w artykule. Zapraszam do lektury mojego komentarza!

Skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą przeznaczyć na odpoczynek. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci
do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy są również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.

Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy

Skrócenie normy tygodniowego czasu pracy z 40 do 35 godzin przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia ma, według autorów projektu, nie tylko poprawić komfort życia pracowników, przenieść na grunt polskiego ustawodawstwa europejskie trendy, ale również przyczynić się do rozwoju gospodarki poprzez wywołanie potrzeby zwiększenia zatrudnienia w sektorze MŚP oraz mikroprzedsiębiorstw. To nie jedyne korzyści – przedsiębiorcy odnotują również zwiększoną wydajność pracy, która będzie naturalną konsekwencją zmniejszenia liczby roboczogodzin.

Czym jest podwyżka inflacyjna? Czy pracodawca musi zgodzić się podwyżkę inflacyjną? Czy pracodawcy mają inne sposoby na wsparcie pracowników w czasach kryzysu? Sprawdź!

Planowanie 35-godzinnego tygodnia pracy w praktyce

Zgodnie z proponowanym brzmieniem art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie mógłby przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Projektowany przepis zakłada dużą swobodę w zakresie sporządzania rozkładów czasu pracy, w tym umożliwia stosowanie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. Zobacz w tabeli poniżej, jak mógłby wyglądać rozkład czasu pracy wg założeń projektu:

Okres rozliczeniowy
będący wielokrotnością
Przykładowy rozkład godzin
1 tygodniapięć razy siedem godzin w tygodniu
2 tygodnipięć razy osiem godzin w pierwszym tygodniu, pięć razy sześć godzin w drugim tygodniu
trzy razy osiem godzin i dwa razy sześć godzin w pierwszym tygodniu, dwa razy osiem godzin i trzy razy sześć godzin w drugim tygodniu
4 tygodnipo osiem godzin od poniedziałku do czwartku i cztery godziny w piątek przez trzy tygodnie, po osiem godzin od poniedziałku do czwartku i wolny piątek w czwartym tygodniu
8 tygodniośmiogodzinny dzień pracy z trzema pięciodniowymi tygodniami pracy i pięcioma czterodniowymi
pięć razy osiem godzin przez siedem tygodni, ósmy tydzień wolny
Przykładowe sposoby organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym
po wprowadzeniu 35-godzinnego tygodnia pracy

Czy pracodawca może żądać od pracownika informacji o dodatkowym zatrudnieniu? Przeczytaj!

Najciekawsze fragmenty ustawy

  • Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 43 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
  • Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  • Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub
    umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 6 godzin na dobę i 30 godzin tygodniowo.
  • Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy
  • Wprowadzenie norm czasu pracy przewidzianych w ustawie nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w stałej miesięcznej wysokości.
  • Składniki wynagrodzenia określone w inny sposób ulegają podwyższeniu w stopniu zapewniającym zachowanie przez pracownika wynagrodzenia nie niższego niż dotychczas otrzymywane.

Z projektem ustawy możesz zapoznać się TUTAJ >

Słowem komentarza

Festiwal wyborczy trwa! Zapowiedziany przez partię „Razem” projekt ustawy skracającej stopniowo tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin w perspektywie trzech lat faktycznie, 22 września br. trafił do Sejmu. Jednym z bardziej pasjonujących fragmentów tego projektu jest ten, w którym autorzy zakładają, że 35-godzinny tydzień pracy nie ma przełożenia na dobowy czas pracy, który może nadal wynosić 8 godzin, ani na dobowy lub tygodniowy okres odpoczynku. Oczywiście nie wspominając o założeniu, że skrócenie norm czasu pracy „nie powoduje” obniżenia miesięcznej pensji…

Jak pracodawcy i pracownicy będą te minuty i godziny rozliczać? Widzę tu pole do popisu dla dostawców oprogramowania do planowania i rozliczania czasu pracy! Na pewno wszyscy, w duchu wzajemnego zrozumienia będą dbać o precyzyjne i rzetelne rozliczanie czasu pracy. Wszak (jak czytamy w uzasadnieniu do projektu) wskutek wprowadzenia tych zmian ma wzrosnąć zarówno wydajność, jak i zatrudnienie.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!