fbpx

HR Detektyw #68 TOP 5 rekomendacji dla działów kadrowo-płacowych na sezon jesień/zima 2022/2023

28 września 2022
Zapraszamy na specjalne wydanie HR Detektywa! TOP 5 rekomendacji dla działów kadrowo-płacowych na sezon jesień-zima 2022/2023! Planowane nowelizacje Kodeksu pracy, kryzys energetyczny, strategia na plan urlopów 2023, widmo restrukturyzacji - sprawdź rekomendacje ekspertów prawa pracy!

HR detektywa możesz odsłuchać w formie podcastu.

Zobacz odcinek na YouTube (bez konieczności rejestracji):

Partnerem merytorycznym odcinka jest Kancelaria PCS Littler [LinkedIn], zaś Gościem Moniki Smulewicz była r.pr. Kinga Polewka-Włoch [LinkedIn]

Rekomendacja 1 – Przygotuj się na planowane zmiany w Kodeksie pracy

W zakresie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników oraz pracy zdalnej, wielce prawdopodobne jest, iż Sejm uchwali przepisy przedmiotowe jeszcze pod koniec września tego roku, tak, aby trafiły one do Senatu, a następnie do Prezydenta do końca października. W związku z tym działy kadrowo-płacowe mogą zawczasu dokonać pewnych działań, aby uniknąć spiętrzenia prac w terminie wdrożenia przepisów. Rekomendujemy m.in.:

1. weryfikację zapotrzebowania na kontrole trzeźwości:
– wytypowanie docelowych grupy pracowników, które obejmie kontrola
– sprawdzenie dostępność sprzętu o wymaganych parametrach na rynku komercyjnym
– przygotowanie wstępnej propozycji zaktualizowanego regulaminu pracy, ze względu na przewidywane krótkie vacatio legis
– przygotowanie propozycji komunikacji do pracowników na temat zmian i nowych uprawnień

2. analizę pracy zdalnej i potrzeb oraz problemów z nią związanych, tak aby zaadresować je odpowiednio wcześniej w przepisach wewnątrzzakładowych

3. przeanalizowanie innych potrzeb, w kontekście dawno nieweryfikowanego regulaminu pracy; ze względu na wiele poważnych zmian w ostatnich latach oraz ciągły brak czasu rekomendujemy audyt/przegląd przepisów wewnątrzzakładowych oraz trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o implementację dyrektyw work-life balance i w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy – tu również mogą okazać się konieczne aktualizacje regulaminów – zwłaszcza w przypadku, gdy w zakładzie znajdą zastosowane dodatkowe przerwy (przewidziane w przypadku pracy powyżej 9 godzin i powyżej 16 godzin dziennie). Konieczna będzie także aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia o dodatkowe informacje, dot. m. in. przerw w pracy, zasad dot. godzin nadliczbowych, procedury rozwiązania stosunku pracy, prawa do szkoleń zapewnianych przez pracodawcę, zasad przemieszczania się pomiędzy miejscami pracy.

Rekomendacja 2 – Opracuj strategię na plan urlopów 2023

Z uwagi na zbliżający się koniec września, a więc rychły termin na udzielenie zaległych urlopów wypoczynkowych, warto przeanalizować, czy wszystkie takie urlopy zostały udzielone – a jeśli nie, koniecznie to zrobić. Ale to nie wszystko! W związku z nowymi zwolnieniami od pracy, które staną się faktem w styczniu przyszłego roku, spodziewamy się, że efektywne wykorzystanie urlopów wypoczynkowych w 2023 roku może być znacznie utrudnione. Co zatem działy kadrowo-płacowe mogą zrobić dziś, aby ustrzec się przed przyszłorocznym, narastającym bilansem urlopowym?

Rekomendujemy działom kadrowo-płacowym zastanowić się, jak strategicznie podejść do zagadnienia planu urlopów, który opracowywany będzie na początku 2023 roku, aby zaległych urlopów za 2022 rok nie było lub aby były śladowe. Jeśli w styczniu ‘23 pracownicy zyskają nowe uprawnienia, w szczególności nowe zwolnienia od pracy (nowy urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy w związku z wystąpieniem pilnych spraw rodzinnych, wprowadzone w drodze implementacji dyrektywy unijnej), bilanse urlopowe mogą być trudne do opanowania.

Rekomendujemy komunikat do pracowników dot. planu urlopów, poparty przepisami Kodeksu pracy oraz comiesięczny monitoring wykorzystania urlopów, w szczególności urlopów za 2022 rok. Dodatkowo warto wspomnieć o wpływie wysokich bilansów urlopowych na wynik finansowy, co w czasach kryzysu ma wyjątkowe znaczenie dla biznesu.

Rekomendacja 3 – Drogi sezon grzewczy i jego konsekwencje dla pracowników i pracodawców

Podczas LIVE omawiamy obowiązki pracodawcy zimą, a także rozwiązania, które mogą być przydatne w związku z przewidywanymi problemami, czyli koniecznością powrotu do nauki zdalna dla szkół, w tym jakie opcje mają do dyspozycji rodzice (praca zdalna, elastyczne formy zatrudnienia, urlop 188 KP, urlop na żądanie) oraz skróceniem godzin pracy w firmach i konsekwencjach takiego rozwiązania w kontekście wynagrodzeń czy ewidencji czasu pracy pracowników.

Rekomendacja 4 – Jeśli nie restrukturyzacja, to na pewno wyrzeczenia i oszczędności!

Polski rynek pracy broni się przed spowolnieniem gospodarczym. GUS poinformował, że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w sierpniu 4,8 proc. To mniej, niż przewidywano. Dodatkowo, prognostyki szefowej resortu pracy Marleny Maląg są w gruncie rzeczy optymistyczne – jak poinformowała na początku września, w założeniach do budżetu na przyszły rok resort szacuje, że stopa bezrobocia może wzrosnąć, ale nie drastycznie – jedynie o 1 punkt procentowy! Nałóżmy na to inflację – tutaj nie ma dobrych wieści… i nie będzie ich jeszcze przez wiele lat. Eksperci makroekonomii szacują, że do bazowego poziomu 2,5% dojdziemy dopiero w 2026 roku. Przypomnijmy, iż wskaźnik inflacji wynosił na koniec sierpnia 16,10 proc. Wiemy też, że Polska, jako jeden z kilku krajów EU pozostanie z tak wysokim wzrostem cen o wiele dłużej, niż inne państwa… Utrwalona inflacja, kryzys energetyczny, rosnące koszty prowadzenia biznesu, a w konsekwencji restrukturyzacje i cięcia kosztów.

Jakie sugestie mogą przekazać działy kadrowo-płacowe zarządom, aby nie iść po najniższej linii oporu (zwolnienia grupowe), ale wykorzystać inne, dostępne instrumenty? Podczas LIVE omówiono szczegółowo poniższe zagadnienia:

  • rezygnacja z benefitów pracowniczych
  • zawieszenie stosowania niektórych przepisów wewnątrzzakładowych, np. wypłaty nagród, premii, zawieszenie PPK/PPE
  • czasowe zmniejszenie wymiarów etatów

Rekomendacja 5 – Przygotuj się na kolejkę zapytań w sprawie podwyżek inflacyjnych

Pracownicy wywierają presję na pracodawców o podwyżki inflacyjne. Jakie rekomendacje dla działów HR mamy, aby zarządzić tematem podwyżek inflacyjnych?

  • transparentna i uczciwa komunikacja względem pracowników, a propos możliwości finansowych firmy
  • podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkiem pracodawcy; pracodawca może nie przychylić się do takiej prośby, chyba że zobowiązał się do podwyżek w przepisach wewnątrzzakładowych
  • można zastosować art. 9 (1) § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może, na okres do trzech lat, zawiesić stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych, w tym tych dot. podwyżek inflacyjnych
  • możliwa wypłata jednorazowych “dodatków inflacyjnych”, ale w takim przypadku potrzebny jest odpowiedni zapis w regulaminie wynagradzania.

PROGRAM ROZWOJU ZAWODOWEGO
ZOSTAŃ CERTYFIKOWANYM KIEROWNIKIEM DZIAŁU KADR I PŁAC!
Czas trwania: 6 miesięcy

AKADEMIA MASTER! ZOSTAŃ CERTYFIKOWANYM KIEROWNIKIEM
DZIAŁU KADR I PŁAC!


Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!